Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: Lektorska muza, czyli coś o słuchu
Autor: Przemysław Strzałkowski
Źrodło: Polscylektorzy.pl
Data publikacji: 31.08.2018

 

I tu robi się ciekawie. Bo – dziwnym trafem – ogromna część lektorskiego towarzystwa muzykuje. Jeśli nie zawodowo, to na poziomie zapalonego amatora. A już absolutnie wszystkim – co zobaczycie w filmie poniżej – „nózia chodzi”, gdy zagrają. Tak jest właśnie podczas Ogólnopolskich Spotkań Lektorów. Zazwyczaj w sobotnie popołudnie, w barze hotelu Senator, rozkręcają się spontaniczne spotkania muzyczne. Wszyscy czują bluesa, co więcej, każdy kolejny rok przynosi niespodzianki. Przed tegorocznym IV OSL wiedzieliśmy już, że Jarosława Dubaniewicza (lektor, reżyser i scenarzysta filmów reklamowych) do śpiewania nie trzeba namawiać. Już w młodości śpiewał i grał amatorsko na gitarze. Nie zdziwiło nikogo, że do kręgu przyłączyła się natychmiast Beata Kłos (obecnie jeden z głosów RMF FM), która poza lektorstwem "stara się umilać ludziom czas" - jak mówi - jako wokalistka. Z powodzeniem, bo po drodze blisko trzydziestoletniej przygody wokalnej nagrała płytę i trzy clipy.

Natomiast „efekt wow” wywołał Radosław Popłonikowski (aktor i lektor filmowy - jego głos można usłyszeć w wielu filmach i serialach nadawanych m.in. w Polsacie, TV 4, TVN). Niby wszyscy wiedzieli, że brał udział w programie „Śpiewające fortepiany”… Ale nie wszyscy, że poza śpiewem całkiem dobrze ogarnia gitarę. I repertuar np. Wolnej Grupy Bukowina. Talent klawiszowca ujawnił lektor młodego pokolenia Krzysztof Baranowski, który po pracy rapuje we własnym projekcie pod pseudonimem RAM. Nagrał nawet piosenkę o znamiennym tytule "Voice Over". Relację warto obejrzeć choćby dla występu pozytywnie zakręconego trio ŁukomskiPopłonikowskiDubaniewicz. Takie rzeczy tylko na Ogólnopolskich Spotkaniach Lektorów!

 

 Relacja ze spotkania muzycznego podczas IV Ogólnopolskiego Spotkania Lektorów. Dźwirzyno 14.04.2018.


Skoro o gitarze mowa, to ogarniających ją jest więcej. Hubert Radzikowski (prezenter tv, lektor - pracował m.in. w TVN, Radio Eska, Złote Przeboje) „w wolnych chwilach muzykuje” - jak mówi o sobie skromnie. Aleksandra Lis (lektorka i aktorka m.in. Teatru Muzycznego Toruń) również wie, co robić ze strunami. I oczywiście – z racji zawodu profesjonalnie – śpiewa, ostatnio choćby w spektaklu Jutro będzie za późno. Nie jest tajemnicą, że Maciej Gudowski (lektor radiowy i telewizyjny), jadąc na wakacje w swoje ulubione miejsce na wsi, zawsze zabiera gitarę klasyczną.

A już prawdziwym bardem wśród lektorów-gitarzystów jest Marcin Styczeń (m.in. od 2017 roku głos telewizji HGTV) – także wokalista i autor piosenek. Debiutował w 1994 roku w plebiscycie młodych talentów Polskiego Radia Katowice „Chcę być gwiazdą”. Od tego czasu nagrał już wiele płyt. Wśród nich w 2016 roku ukazała się autorska płyta Zbieg.

 

 Oficjalny teledysk zapowiadający płytę Marcina Stycznia "Zbieg", premiera 20.02.2016

 

Jacek Brzostyński (aktor, konferansjer, prezenter, lektor telewizyjny i reklamowy) woli dmuchać w saksofon. Śpiew także nie jest mu obcy. Ukończył wszak Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Katowicach, występował w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. A zadebiutował w 1976 na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. Jak pamiętacie, legendarny lektor prowadził Telewizyjny Koncert Życzeń. A pamiętacie... to? Jacek Brzostyński w duecie z Magdą Durecką:

 



Natomiast „klub pianistów” tworzą m.in. Marcin Sanakiewicz (od lat czytający dla TVP), któremu zdarzało się grywać w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, czy Sławomir Popek (aktor, lektor w filmach dokumentalnych i reklamach) – znany również jako pianista i kompozytor, współpracownik założonego w 1999 roku kabaretu Kwartet Okazjonalny, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I-go i II-go stopnia imienia Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze w klasie fortepianu (1991), oraz Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie (1997).

Niektórzy, działając lektorsko solo, muzycznie wolą realizować się w zespołach. Lektor i radiowiec Marcin Kieca (stały współpracownik Faktorii Lektorskiej Mikrofonika) przez lata udzielał się w koszalińskim Chórze Kameralnym "Canzona". Powstały w 1999 zespół posiada w swoim repertuarze utwory urozmaicone - od muzyki dawnej do współczesnej o charakterze religijnym, świeckim i ludowym a także opracowania negro spirituals, gospel, standardów jazzowych i muzyki rozrywkowej. Może się pochwalić m.in. II nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Chórów "Cantio Lodziensis" w Łodzi (2012) oraz Srebrnym Dyplomem w XI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Budapeszcie (2007). Marcin grywał też kiedyś jako DJ.

Również jego imiennik, Marcin Sołtyk (głos licznych programów telewizyjnych, filmów, zwiastunów i klipów reklamowych), jak pisze Maciej Kraszewski: „przygodę z mikrofonem rozpoczął w roku 1985 jako prezenter dyskotekowy. Disc Jockey Sołtyk regularnie szczerzył kły znad konsolety przez 25 lat. /…/ Na zawsze zapisał się też w kulturze masowej. To jego głos rozpoczyna utwór Scyzoryk Liroya, kultowym już „Tu Kielce!”
 
Jacek Bończyk (aktor teatralny, filmowy, dubbingowy;  głos Kudłatego z bajek o Scooby Doo) – a także piosenkarz, librecista i reżyser spektakli muzycznych, znany jest jako wokalista zespołu Nowe Sytuacje, założonego przez członków kultowej grupy Republika oraz wokalista grupy Depresjoniści (dawniej Bończyk/Krzywański). W 1992 roku uzyskał wyróżnienie na XIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Otrzymał również pierwszą nagrodę na XXI edycji tego festiwalu w roku 2000, a od 2010 zasiada w jego Radzie Artystycznej. W marcu 2017 r. podczas XXXVIII PPA we Wrocławiu Kapituła Nagrody im. Aleksandra Bardiniego przyznała Jackowi Bończykowi Dyplom Mistrzowski. Zagrał wiele ról musicalowych m.in. Motła Kamzoila w „Skrzypku na dachu”, Clifforda Bradshawa w „Cabarecie”, Jaco w „Piaf”, Amosa Harta w „Chicago”.

 



Z kolei Łukasz Wachowiak (jak stwierdza: mówi, czyta, opowiada) był gitarzystą basowym w zespole Atmosphere. Sukcesy grupy to m.in. Nominacja do nagrody Fryderyk 1997 w kategorii debiut, koncert w Sali Kongresowej jako support Simple Minds oraz dwie płyty dla SONY Music Polska.

Marcin Ryk (głos narracji, reklam, scenek i trailerów) udziela się na keyboardzie w grupie MC Silk. Jeśli chcecie poczuć czad, odpalcie na YouTube ich kawałek MC Silk i Dzikiryk 'John Malkovich'.

Z zespołem Dr Misio świetne rzeczy robi jako wokalista Arkadiusz Jakubik (aktor, reżyser i scenarzysta teatralny, z powodzeniem nagrywający również reklamy i audiobooki). Dr Misio powstał w 2008 roku z jego inicjatywy. Poza Jakubikiem skład tworzą: Paweł Derentowicz, Mario Matysek, Radek Kupis i Jan Prościński. Mówią, że grają rock&roll… No, to posłuchajmy!

 

Dr Misio – Hipster

 

Krakowska aktorka i lektorka Małgorzata Krzysica (widywana przed mikrofonem na Kopcu Kościuszki praktycznie od początku istnienia RMF) poza PWST ukończyła w 2002 roku klasę wokalną w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Często koncertuje, śpiewa także na benefisach – a tych w artystycznym świecie Krakowa nigdy nie brakuje.

Wracając do Warszawy - Wojciech Paszkowski (aktor i reżyser teatralny, filmowy i dubbingowy) od 2000 roku stale współpracuje z Teatrem Muzycznym Roma, gdzie gra m.in. w musicalach Piotruś Pan w reżyserii Janusza Józefowicza z muzyką Janusza Stokłosy role Pana Darlinga i Kapitana Haka, w Crazy for You w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego i choreografii Janusza Józefowicza rolę Zanglera, w musicalu Grease w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego rolę Vincent'a Fontaine. Wielokrotnie występował w koncertach galowych Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Mieszkająca w stolicy Klementyna Umer (aktorka dubbingowa) jest również wokalistką. Ukończyła Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie skrzypiec oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie w klasie piosenki.

Z kolei na Pomorzu mieszka i pracuje Lena Charkiewicz (lektorka w banku głosów Mikrofonika) - pedagog, logopeda i muzyk. Jej talenty i umiejętności muzyczne imponują: specjalizuje się w nauczaniu śpiewu, emisji głosu i dykcji. Pracuje jako pedagog wokalu i wykładowca na Politechnice Koszalińskiej. Gra na fortepianie i flecie poprzecznym. Ciekawostką jest, że wystąpiła jako ekspert emisji głosu w programie TVN "Rozmowy w toku".

Wśród pań fenomenalne rzeczy robi Anita Sajnóg (aktorka teatralna, dubbingowa, lektorka). Jej pasja to muzyka, tworzenie jej, śpiewanie. Do roku 2008 występowała jako wokalistka grupy Sami, grając tam również na instrumentach klawiszowych. Powróciła do składu w 2011 roku. A od 2006 roku tworzy własny projekt muzyczny Pilár

 

 PILÁR - "Świt" (Official Music Video 2014)

 

A czy wiecie, że Piotr Borowiec, będący w absolutnej czołówce lektorów filmowych, ma zwyczaj śpiewać? Co nie dziwi o tyle, że ma wykształcenie aktorskie. Posłuchajcie, jak Aleksandra Dzierżawska i Piotr Borowiec śpiewają piosenkę "Pyłem Księżycowym":

 

 

Wspomnijmy na koniec aktora i lektora, którego pamiętamy doskonale jako Pana Poetę w Komicznym Odcinku Cyklicznym ("KOC") i z zespołu T-Raperzy znad Wisły. Nieżyjący już Andrzej Butruk (ur. 4 maja 1964 w Warszawie, zm. 3 kwietnia 2011 tamże) był lektorem w wielu reklamach telewizyjnych oraz w zapowiedziach filmów, seriali i programów w RTL7 i TVN7. Posiadał charakterystyczny, głęboki głos. I na pewno wolałby widzieć nas teraz uśmiechniętych, a nie zasmuconych...
 

T-raperzy Znad Wisły - Najwięcej smaku jest w polskim chłopaku (oficjalny teledysk)

 

Jak widać – a właściwie słychać - Koleżanki i Koledzy lektorzy wykorzystują swój doskonały słuch nie tylko w pracy. Natomiast podczas czytania doskonale sprawdza się stara zasada, by umieć nie tylko mówić, ale i… słuchać. Tyle, że w tym fachu nie tylko innych, ale i siebie.

 

 

 

 

Komentarze (1)

2018-09-01 tomekb

W teledysku Marcina Stycznia, na instrumentach perkusyjnych gra kolejny lektor Adam Szuraj :) Pięknie...

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama