Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Wojciech Paszkowski zadebiutował rolą w Złym zachowaniu w choreografii Janusza Józefowicza i reżyserii Andrzeja Strzeleckiego (1985). Od 1987 związany z Teatrem Rampa, gdzie brał udział we wszystkich premierach. Od 2000 roku stale współpracuje z Teatrem Muzycznym Roma, gdzie grał w musicalach Piotruś Pan w reżyserii Janusza Józefowicza z muzyką Janusza Stokłosy role Pana Darlinga i Kapitana Haka, w Crazy for You w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego i choreografii Janusza Józefowicza rolę Zanglera, w musicalu Grease w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego rolę Vincent'a Fontaine, w przedstawieniu reżyserowanym przez Olafa Lubaszenko Pięciu Braci Moe rolę Eat Moe, w przedstawieniu Cohen w reżyserii Krzysztofa Zalewskiego, w Kotach rolę Bywalca, Gusa i Karmazyna, w Tańcu Wampirów rolę Chagala, w musicalu Akademia Pana Kleksa w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego rolę Profesora Kleksa oraz w Upiór w Operze rolę Buqueta i Licytatora. Wielokrotnie występował w koncertach galowych Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Poza działalnością teatralną ma na swoim koncie wiele ról w dubbingu, m.in. Mike Wazowski w filmie Walta Disneya Potwory i spółka, w filmach Harry Potter i Kamień Filozoficzny, Madagaskar, Alvin i wiewiórki, Gwiezdne wojny: Atak klonów, Psy i koty, Stuart Malutki, wciela się także w postać Timona w trzeciej części Króla Lwa i Wallace'a w filmie Wallace i Gromit: Klątwa królika. Możemy go także usłyszeć w wielu serialach animowanych, m.in. na MiniMini, Cartoon Network, Disney Channel.

Zajmuje się także reżyserią dubbingu, ma na swoim koncie takie hity jak Cziłała z Beverly Hills czy Odlot. Współpracował z Dziennikiem Telewizyjnym Jacka Fedorowicza, grał w serialach TVP Klan, M jak miłość, Plebania, Mrok, Faceci do wzięcia i TVN Król przedmieścia.

W listopadzie 2022 roku niezrównany aktor i reżyser przeszedł drugi udar mózgu, lecz dzięki uporowi i rehabilitacji w lutym 2023 powrócił do pracy w teatrze i dubbingu.


(źródło: wikipedia, materiały własne)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. serialu "Pingwiny z Madagaskaru" (jako Maurice)
  2. fragm. serialu "Kung Fu Panda" (jako Pan Ping)
  3. gra "Wiedźmin" (jako Hrabia De Wett)

Oceń lektora

1 (1 głos)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama