Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Kamila Kalińczak przez wiele lat pracowała jako dziennikarka radiowa. Czytała wiadomości w Radiu ZET (2009-2014), kierowała newsroomem Chilli ZET (2008-2012) i Radiostacji (2006-2008). Z kolei w TVN24 i TVN24BiS prowadziła serwisy informacyjne, programy publicystyczne i biznesowe (2015-2018).

- 15 lat na antenie dużych stacji nie przyniosło mi takiej popularności i rozpoznawalności, jaką przyniosły mi dwa lata na Instagramie - powiedziała dziennikarce TVN podczas festiwalu See Bloggers.
- 22 października 2019 roku po raz pierwszy zapytałam w InstaStories, ile słów jest w wyrażeniu “na co dzień”. Był to pierwszy odcinek mojego cyklu quizów o poprawności językowej, który nazwałam ĄĘ - wspomina na swojej stronie internetowej.

W cyklu “ĄĘ” - znana jako Facetka od polskiego - opowiada o poprawnej polszczyźnie i kulturze języka. Jej uruchomiony podczas pandemii profil instagramowy obserwuje ponad 440 tysięcy osób. Kamila Kalińczak prowadzi też audycję pod tym samym tytułem w Meloradiu (wcześniej w Radiu Kolor).

Jako lektorka nagrywa audiobooki, dubbing w filmach animowanych i spoty reklamowe. Dla magazynu “Wysokie Obcasy” nagrała cykl podcastów o sytuacji kobiet na rynku pracy.

- 2022 był moim rokiem pod każdym względem. Wzięłam ze stołu wszystko, co było do wzięcia, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Rozpędziłam się biznesowo, czemu pomogła nagroda w kategorii Odkrycie Roku na festiwalu See Bloggers - podsumowała w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

- Najtrudniejszą decyzją, jaką podjęłam w życiu, była ta o odejściu z telewizji. Czułam, że odchodząc stamtąd, straciłam swoją tożsamość. Zrozumie to tylko człowiek, który pracował w newsach. Taka praca to wybór na życie. Ja ją kochałam i nią żyłam – z tego się nie wyrasta, o tym się nie zapomina.
[...] Ale telewizja upomniała się o mnie szybciej, niż mogłam to sobie wyobrazić. Wkrótce zaczęłam pojawiać się w „Dzień Dobry TVN”, a teraz jestem zatrudniona jako komentatorka w „Szkle kontaktowym” - dodała.  

25 września 2023 roku jej kanał "ĄĘ" w plebiscycie Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej został wyróżniony w kategorii "Vox Populi". To, co "miało być zabawą, sposobem na pandemię, w krótkim czasie zyskało jednak ogromną popularność i doskonale popularyzuje ideę poprawności językowej" - czytamy na stronie programu Mistrz Mowy Polskiej.
 

(źródło: kamilakalinczak.pl, kobieta.rp.pl, instagram.com, linkedin.com, cozatydzien.tvn.pl, facebook.com, mistrzmowy.pl, materiały własne)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. jingiel Jazz Radio
  2. fragm. narracji
  3. spot "Coconut Cream"

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama