Olejniczak Stanisław
- urodzony 29 marca 1962 roku. Z zawodu nauczyciel języka rosyjskiego. Przed mikrofonem od 1989 roku. Współpracuje z największymi nadawcami telewizyjnymi w Polsce. W 2008 został wiceprezesem Stowarzyszenia Lektorów RP.
Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.
- urodzony 29 marca 1962 roku. Z zawodu nauczyciel języka rosyjskiego. Przed mikrofonem od 1989 roku. Współpracuje z największymi nadawcami telewizyjnymi w Polsce. W 2008 został wiceprezesem Stowarzyszenia Lektorów RP.
Stanisław Olejniczak współpracuje z największymi nadawcami telewizyjnymi w Polsce (TVP, Polsat, TVN, Canal+). Głos reklam radiowych i telewizyjnych. W styczniu 2001 zgłoszony przez Zarząd TVP S.A. jako oficjalny kandydat Telewizji Polskiej w pierwszej edycji akcji "Mistrz Mowy Polskiej" obok Macieja Orłosia, Iwony Schymalli, Grażyny Torbickiej i Bogusława Wołoszańskiego.
W latach 1989-1992 był lektorem głównego wydania "Wiadomości 19:30" TVP1, a w latach 1989-1997 etatowym lektorem i spikerem Polskiego Radia. Pracując dla "Wiadomości" równolegle czytał dokumenty. - Jestem zdania, że lektor powinien od nich zaczynać - powiedział w udzielonym nam wywiadzie.
Natomiast w październiku 90 roku przeczytał pierwszy film fabularny dla Redakcji Filmowej TVP. Dziś współpracuje z takimi stacjami telewizyjnymi jak TVP, Polsat, TVN czy HBO. Stanisław Olejniczak w 2008 został wiceprezesem Stowarzyszenia Lektorów RP.
Przez 20 lat emisji w TVP1 (od 1994) czytał serial "Moda na sukces", stając się dla widzów jego nieodłączną częścią. (Łącznie 6067 odcinków, licząc 20 nagranych do netu po powrocie serialu do Polski w 2015. Ostatecznie nowym lektorem "Mody na sukces" został Paweł Bukrewicz).
Jest jednym z najbardziej cenionych lektorów "szeptankowych" w kraju, niezwykle wyczulonym na poprawność językową. Jego doświadczenie i autorytet liczą się w branży: "Nagrywałem coś w dubbingu w studiu przy Myśliwieckiej /.../ i traf chciał, że na to moje nagranie wszedł Stanisław Olejniczak. Stasio dość często robi dłuższe urlopy, a jest wziętym lektorem i ma długie seriale, więc zawsze szuka zastępcy na czas wyjazdu. Usłyszał mój głos i zapytał, czy chciałbym spróbować. Zacząłem czytać, zobaczył, że sprawnie mi to idzie i powiedział: „Dobra, to przeczytaj już cały film” - wspomina Tomasz Kozłowicz (Jan Czernielewski) w wywiadzie Bliżej mikrofonu: Cisza jest najgenialniejszym tworem natury.
Współpraca:
1989-1992 lektor głównego wydania "Wiadomości 19:30" TVP1
1989-1997 etatowy lektor i spiker Polskiego Radia
od 1989 stała współpraca z TVP
od 1998 stała współpraca z Polsatem
od 1999 stała współpraca z TVN
od 2003 stała współpraca z HBO.
Filmografia (wybrane tytuły):
Specjaliści
Gorączka złota
Przeminęło z wiatrem
Tramwaj zwany pożądaniem
W samo południe
Rzymskie wakacje
Działa Navarony
Ben-Hur
Pół żartem, pół serio
Love Story
Pieskie popołudnie
Rocky
Gorączka sobotniej nocy
Łowca jeleni
Superman I,II,III
Pożegnanie z Afryką
Pluton
Ostatnie kuszenie Chrystusa
Tańczący z wilkami
Terminator
Edward Nożycoręki
Zapach kobiety
Fortepian
Sommersby
Ścigany
Cztery wesela i pogrzeb
Forrest Gump
Evita
Titanic
Gladiator
Straszny film
Pearl Harbor
Czasem słońce, czasem deszcz
Troja
Aviator
Wielki Gatsby
Siedmiu samurajów
Seriale:
bloki filmowe Disneya dla dzieci
Allo allo (1991)
Przygody Szwejka
Nędznicy
Dzień za dniem
Colombo
od 1 września 1994 – Moda na sukces (ang. The Bold and the Beautiful)
Beverly Hills, 90210
od 25 października 1994 - Doktor Quinn
(źródło: wikipedia, materiały własne)
Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Stanisław Olejniczak - Lektor jest znakomitym wynalazkiem
Brak komentarzy