Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Marcin Sanakiewicz karierę zawodową rozpoczął w 1996 roku w Piwnicy pod Baranami. Po kilku latach pracy lektorskiej w krakowskich mediach i studiach nagrań przeprowadził się do Warszawy i nawiązał współpracę z TVP. Pracował w niej również jako dziennikarz i wydawca, realizując audycje "Kawa czy Herbata?", "Pytanie na śniadanie", "Kocham Kino". Użyczał głosu w takich filmach jak "Planeta skarbów" (2002), "Kurczak mały" (2005), "Tom i Jerry: Szybcy i kudłaci" (2005), "Rodzinka Robinsonów" (2007), "Milion dolarów" (2010).

Obecnie możemy usłyszeć go m.in. w TVP1, TVP2, TVP Seriale, TVP Historia oraz TLC Discovery.

Autor książek "Telewizja ponowoczesna. Logiki i imaginacje medialne" oraz "Poetyka telewizyjnych programów porannych". W 2014 roku został laureatem I nagrody w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Wiedzy o Mediach Medi@stery.

"Pytam, dlaczego, po co i próbuję to rozwijać. Jasne, to są interpretacje. Pogranicze humanistyki i socjologii rozumiejącej, interpretacyjnej. Nie badam rzeczywistości z lupą. Wybieram fragmenty teorii, syntetyzuję, łączę i przekładam na przedmiot badań, czyli telewizję, media" - mówi o swoich pracach.

W 2015 roku przeniósł się z rodziną z Warszawy do Lublina, gdzie - zachowując dotychczasowe zajęcia lektorskie - obronił doktorat i pracuje jako wykładowca na UMCS.

Natomiast z nowym rokiem akademickim 2022/23 powierzono mu funkcję Dziekana kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, którą pełnił do marca 2023 roku. - Zawiadamiam, że złożyłem rezygnację z funkcji dziekana oraz wypowiedzenie z pracy w WSPA. Dziękuję za możliwość współpracy z Państwem oaz Państwa dotychczasowe zaangażowanie - napisał w oświadczeniu.

(źródło: materiały własne)

 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj nasz wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Marcin Sanakiewicz - Nie paliłem mostów

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. promo TVP1
  2. reklama "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy"
  3. reklama "Super Express"

Oceń lektora

1 (1 głos)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama