Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Jacek Bończyk w 1992 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (Wydział we Wrocławiu). Tego samego roku  uzyskał wyróżnienie na XIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Kariera Jacka Bończyka jest związana głównie z muzyką. Zagrał wiele ról musicalowych m.in. Motła Kamzoila w „Skrzypku na dachu”, Clifforda Bradshawa w „Cabarecie”, Jaco w „Piaf”, Amosa Harta w „Chicago”. Z biegiem czasu poszerzył swoją działalność artystyczną o pisanie scenariuszy oraz reżyserię spektakli muzycznych. Wśród nich można znaleźć: „Terapia Jonasza”, „Obywatel. Historia z piosenkami Republiki”, „Kot w butach. Bajka z piosenkami”, „Singielka, czyli Na co ja czekam?”, „Młody Frankenstein”.

W 1999 roku  uczestniczył w XVI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lublinie. Głównym motywem wyjazdu do Lublina była chęć wystąpienia przed Wojciechem Młynarskim. Wyjazd ten zaowocował po dwakroć. Po pierwsze otrzymał Grand Prix festiwalu, po drugie został zauważony przez Wojciecha Młynarskiego. Po latach mistrz napisał: „Jacek  Bończyk  posiada  wyjątkowe  predyspozycje  do  zajmowania  się  piosenką aktorską. Po pierwsze jest utalentowany. Po drugie  ma  gruntowne  przygotowanie zawodowe,  jest  dobrym  aktorem dramatycznym.  Po  trzecie  jest  muzykalny  i po  czwarte  wreszcie  –  posiadł  w  znacznej mierze  umiejętność  najtrudniejszą połączenia  tego  wszystkiego  w  sceniczny skrót. Bo piosenka aktorska bazuje na owym skrócie,  jest  tym  rodzajem  teatru,  gdzie wszystko dzieje się szybko, na zagranie całej roli  przypada  nie  więcej  niż  trzy  minuty. Myślę,  że  recital  Jacka  Bończyka  to wydarzenie  sporego  formatu,  że przypomnimy  sobie  na  nim  czym  jest aktorska  piosenka,  gatunek  piękny,  ale  i trudny stanowiący nieustanne wyzwanie dla najlepszych, najambitniejszych artystów.”

Jacek Bończyk jest pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym organizowanego od 2013 roku Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego.

Ważnym elementem życia artystycznego Jacka Bończyka jest Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Oprócz wspomnianego wyróżnienia w roku 1992 otrzymał również pierwszą nagrodę na XXI edycji tego festiwalu w roku 2000, a od 2010 zasiada w jego Radzie Artystycznej. W marcu 2017 r. podczas XXXVIII PPA we Wrocławiu Kapituła Nagrody im. Aleksandra Bardiniego przyznała Jackowi Bończykowi DYPLOM MISTRZOWSKI.

Ciekawym projektem jest nagrana w 2012 roku płyta „Mój Staszewski”, na której artysta na swój sposób interpretuje utwory poety i barda Stanisława Staszewskiego, którego twórczość szerokie grono odbiorców mogło wcześniej poznać dzięki płytom Kultu „Tata Kazika” oraz „Tata 2”. „Z biografią Stanisława Staszewskiego nikt nie może się mierzyć ani wiązać. Jest ona mocno dramatyczna. Kilkoro ludzi można by obdzielić takim życiorysem. Jego piosenki zwróciły moją uwagę kilkanaście lat temu, ponieważ były dziwnym połączeniem miękkości, takiej męskiej, ale bardzo dojrzałej, ze swego rodzaju melancholią, która jest mi bliska”.

Kazik Staszewski: „Płyta Jacka jest świetna, bardzo mi się podoba, chwyta piosenki taty z innej strony niż ja i to jest piękne i głębokie. Cieszę się, że tak wrażliwi ludzie śpiewają piosenki taty, odciskając na nich swoje rozpoznawalne piętno, ale  jakże miałoby być  inaczej?"

Największy koncert Jacek Bończyk zagrał przed siedmiusettysięczną publicznością w 2011 roku na Przystanku Woodstock. Epizodycznie pojawia się na małym ekranie w filmach fabularnych i serialach. W roku 2016 został wykładowcą  Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jest wokalistą zespołu Nowe Sytuacje, założonego przez członków kultowej grupy Republika i wokalistą grupy Depresjoniści (dawniej Bończyk/Krzywański).

Tę imponującą listę trzeba uzupełnić o osiągnięcia dubbingowe. Jacek Bończyk to twórca niezliczonych kreacji w grach, filmach i serialach. Swojego charakterystycznego głosu użyczył między innymi Chojrakowi z „Chojrak - tchórzliwy pies”, Flinowi Lockwoodowi z „Klopsiki i inne zjawiska pogodowe”, Stanowi Marshowi z „Miasteczko South Park”, Loydowi z animowanego serialu „Głupi i głupszy”. Brał udział przy udźwiękawianiu takich tytułów jak „Diablo” oraz „Heroes of Might and Magic”. Ale najpopularniejszą kreację dubbingową stworzył grając Kudłatego (Shaggy) z filmów o Scooby Doo.

Zachęcamy do obejrzenia obszernego wywiadu z Jackiem Bończykiem przeprowadzonego przez „Widzę Głosy”.

źródła:
"Nigdy nie piszę do szuflady" Martyna Słowik / dziennikpolski24.pl
materiały własne

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. serialu "Scooby-Doo, gdzie jesteś?" (jako Kudłaty)
  2. fragm. serialu "Klopsiki i inne zjawiska pogodowe" (jako Flin Lockwood)
  3. fragm. serialu "Kryptonim: Klan na drzewie" (jako Numer 1)

Oceń lektora

1 (1 głos)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama