Bończyk Jacek
- urodzony 31 maja 1967 roku w Wałbrzychu. Piosenkarz, librecista i reżyser spektakli muzycznych jak również aktor musicalowy, teatralny, filmowy, dubbingowy oraz pedagog. Głos Kudłatego z filmów o Scooby Doo.
Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.
- urodzony 31 maja 1967 roku w Wałbrzychu. Piosenkarz, librecista i reżyser spektakli muzycznych jak również aktor musicalowy, teatralny, filmowy, dubbingowy oraz pedagog. Głos Kudłatego z filmów o Scooby Doo.
Jacek Bończyk w 1992 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (Wydział we Wrocławiu). Tego samego roku uzyskał wyróżnienie na XIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Kariera Jacka Bończyka jest związana głównie z muzyką. Zagrał wiele ról musicalowych m.in. Motła Kamzoila w „Skrzypku na dachu”, Clifforda Bradshawa w „Cabarecie”, Jaco w „Piaf”, Amosa Harta w „Chicago”. Z biegiem czasu poszerzył swoją działalność artystyczną o pisanie scenariuszy oraz reżyserię spektakli muzycznych. Wśród nich można znaleźć: „Terapia Jonasza”, „Obywatel. Historia z piosenkami Republiki”, „Kot w butach. Bajka z piosenkami”, „Singielka, czyli Na co ja czekam?”, „Młody Frankenstein”.
W 1999 roku uczestniczył w XVI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lublinie. Głównym motywem wyjazdu do Lublina była chęć wystąpienia przed Wojciechem Młynarskim. Wyjazd ten zaowocował po dwakroć. Po pierwsze otrzymał Grand Prix festiwalu, po drugie został zauważony przez Wojciecha Młynarskiego. Po latach mistrz napisał: „Jacek Bończyk posiada wyjątkowe predyspozycje do zajmowania się piosenką aktorską. Po pierwsze jest utalentowany. Po drugie ma gruntowne przygotowanie zawodowe, jest dobrym aktorem dramatycznym. Po trzecie jest muzykalny i po czwarte wreszcie – posiadł w znacznej mierze umiejętność najtrudniejszą połączenia tego wszystkiego w sceniczny skrót. Bo piosenka aktorska bazuje na owym skrócie, jest tym rodzajem teatru, gdzie wszystko dzieje się szybko, na zagranie całej roli przypada nie więcej niż trzy minuty. Myślę, że recital Jacka Bończyka to wydarzenie sporego formatu, że przypomnimy sobie na nim czym jest aktorska piosenka, gatunek piękny, ale i trudny stanowiący nieustanne wyzwanie dla najlepszych, najambitniejszych artystów.”
Jacek Bończyk jest pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym organizowanego od 2013 roku Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego.
Ważnym elementem życia artystycznego Jacka Bończyka jest Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Oprócz wspomnianego wyróżnienia w roku 1992 otrzymał również pierwszą nagrodę na XXI edycji tego festiwalu w roku 2000, a od 2010 zasiada w jego Radzie Artystycznej. W marcu 2017 r. podczas XXXVIII PPA we Wrocławiu Kapituła Nagrody im. Aleksandra Bardiniego przyznała Jackowi Bończykowi DYPLOM MISTRZOWSKI.
Ciekawym projektem jest nagrana w 2012 roku płyta „Mój Staszewski”, na której artysta na swój sposób interpretuje utwory poety i barda Stanisława Staszewskiego, którego twórczość szerokie grono odbiorców mogło wcześniej poznać dzięki płytom Kultu „Tata Kazika” oraz „Tata 2”. „Z biografią Stanisława Staszewskiego nikt nie może się mierzyć ani wiązać. Jest ona mocno dramatyczna. Kilkoro ludzi można by obdzielić takim życiorysem. Jego piosenki zwróciły moją uwagę kilkanaście lat temu, ponieważ były dziwnym połączeniem miękkości, takiej męskiej, ale bardzo dojrzałej, ze swego rodzaju melancholią, która jest mi bliska”.
Kazik Staszewski: „Płyta Jacka jest świetna, bardzo mi się podoba, chwyta piosenki taty z innej strony niż ja i to jest piękne i głębokie. Cieszę się, że tak wrażliwi ludzie śpiewają piosenki taty, odciskając na nich swoje rozpoznawalne piętno, ale jakże miałoby być inaczej?"
Największy koncert Jacek Bończyk zagrał przed siedmiusettysięczną publicznością w 2011 roku na Przystanku Woodstock. Epizodycznie pojawia się na małym ekranie w filmach fabularnych i serialach. W roku 2016 został wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jest wokalistą zespołu Nowe Sytuacje, założonego przez członków kultowej grupy Republika i wokalistą grupy Depresjoniści (dawniej Bończyk/Krzywański).
Tę imponującą listę trzeba uzupełnić o osiągnięcia dubbingowe. Jacek Bończyk to twórca niezliczonych kreacji w grach, filmach i serialach. Swojego charakterystycznego głosu użyczył między innymi Chojrakowi z „Chojrak - tchórzliwy pies”, Flinowi Lockwoodowi z „Klopsiki i inne zjawiska pogodowe”, Stanowi Marshowi z „Miasteczko South Park”, Loydowi z animowanego serialu „Głupi i głupszy”. Brał udział przy udźwiękawianiu takich tytułów jak „Diablo” oraz „Heroes of Might and Magic”. Ale najpopularniejszą kreację dubbingową stworzył grając Kudłatego (Shaggy) z filmów o Scooby Doo.
Zachęcamy do obejrzenia obszernego wywiadu z Jackiem Bończykiem przeprowadzonego przez „Widzę Głosy”.
źródła:
"Nigdy nie piszę do szuflady" Martyna Słowik / dziennikpolski24.pl
materiały własne
Brak komentarzy