Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Jarosław Juszkiewicz przez 30 lat był dziennikarzem Polskiego Radia Katowice (1991-2021), a w latach 1992–1998 współpracownikiem Sekcji Polskiej BBC. W PR Katowice prowadził m.in. technologiczną audycję "WWW – Wirtualny Wtorkowy Wieczór". Autor radiowych audycji dokumentalnych i edukacyjnych jest także rzecznikiem prasowym Planetarium Śląskiego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, w którym organizuje seanse popularnonaukowe (dotychczas m.in. „Przy ulicy Astronomów”, „Wokół Księżyca” oraz „Wyścig na Księżyc – marzenia i polityka”).
Prowadzi studio lektorskie Polish Voices, a od 2020 również własny kanał w serwisie YouTube.

Od 2007 roku jest znany jako polski głos nawigacji Google Maps. – Wtedy jeszcze mało kto używał u nas smartfonów. Nagrałem wszystkie kwestie i wysłałem. Lista komend jest dość krótka, ważne jest to, żeby odpowiednio intonować poszczególne frazy, tak by dało się je potem ze sobą łączyć – wyjaśnił Gazecie Wyborczej.
Potem przez parę lat o nagraniu dla Google Maps nie myślał. W Polsce królowała Automapa z głosem Krzysztofa Hołowczyca. – A ja nie miałem nawet smartfona, więc zdążyłem o swoim głosie w Google Maps zapomnieć. Gdy kupiłem nowy aparat i włączyłem nawigację, usłyszałem siebie mówiącego do mnie, jak mam jechać, to trochę zdębiałem. Teraz już nie zwracam na to uwagi - dodał.
W maju 2020 jego głos w aplikacji został zastąpiony syntezatorem mowy, jednak po protestach użytkowników Google po kilku dniach wrócił do nawigacji (patrz: artykuł Reakcje na zastąpienie lektora przez maszynę).

Od 23 stycznia 2022 pracuje w Radio 357. Prowadzi w internetowej rozgłośni cykl audycji "Pionierzy medycyny". - Wychowywałem się na Programie Trzecim Polskiego Radia, słuchając głosu Marka Niedźwieckiego czy Piotra Kaczkowskiego. Mając kilkanaście lat, bardzo chciałem być jednym z ludzi Trójki. Marzyłem, by kiedyś poprowadzić "Listę przebojów". Udało mi się to później w Radiu Katowice. Kibicuję Radiu 357 od samego początku i jestem ich patronem. To, że znalazłem się pod najlepszym adresem radiowym na świecie, jest dla mnie dużym wyróżnieniem - wyznaje w wypowiedzi dla portalu Wirtualnemedia, zwracając uwagę na wyjątkową formułę programu.
- To będzie skrzyżowanie dokumentu i słuchowiska. Zależy mi, by maksymalnie wykorzystać fakt, że radio to teatr wyobraźni. Dlatego przygotowanie jednej audycji zajmuje mi około tygodnia. Szukam rozmówców, staram się dobrać odpowiednie dźwięki i jestem w tym tak szczegółowy, jak chyba nigdy wcześniej w swojej radiowej karierze.

- Kiedy dzwoni robot, człowiek się czuje jak trybik w maszynie, takie mięcho, które jest przemielane. /.../ To nie jest system sztucznej inteligencji. To gotowe fragmenty, które wybiera człowiek, siedzący przy komputerze - mówi Juszkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.
Odkąd stał się ofiarą procederu wyłudzania danych osobowych, codziennie odbierał kilkanaście połączeń. To rozmaite oferty dotyczące na przykład badań profilaktycznych lub fotowoltaiki. W programie "Czarno na białym" opowiedział, że robi wiele, by pozbyć się natrętnych telefonów. Tymczasem wymyśla coraz bardziej absurdalne odpowiedzi na zadawane pytania, a nagrania tych rozmów wrzuca do internetu (patrz: artykuł Lektor kontra bot telefoniczny).

W 2021 roku otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie dziennikarskim "Silesia Press" za swoją popularnonaukową audycję "Boskie równanie", która opisuje świat z punktu widzenia fizyki i matematyki.
Jest Ambasadorem Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. W 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W lutym 2022 roku zwyciężył w internetowej aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na którą trafił absolutnie wyjątkowy przedmiot - mikrofon Tomasza Knapika, przekazany Fundacji przez Macieja Knapika.
- Mikrofon Mistrza Tomasza Knapika będzie pracował nadal. Z prawdziwą radością wylicytowałem go na aukcji na rzecz WOŚP. Jestem szczęśliwy - napisał lektor na swoim profilu Jarosław Juszkiewicz - Kieruj się na południe.

(źródło: press.pl, wikipedia.org, tvn24.pl, slaskifestiwalnauki.pl, wirtualnemedia.pl, youtube.com, materiały własne, facebook.com)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. zwiastun 4 Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
  2. głos Google Maps

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama