Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Jarosław Juszkiewicz przez 30 lat był dziennikarzem Polskiego Radia Katowice (1991-2021), a w latach 1992–1998 współpracownikiem Sekcji Polskiej BBC. W PR Katowice prowadził m.in. technologiczną audycję "WWW – Wirtualny Wtorkowy Wieczór". Autor radiowych audycji dokumentalnych i edukacyjnych jest także rzecznikiem prasowym Planetarium Śląskiego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, w którym organizuje seanse popularnonaukowe (dotychczas m.in. „Przy ulicy Astronomów”, „Wokół Księżyca” oraz „Wyścig na Księżyc – marzenia i polityka”).
Prowadzi studio lektorskie Polish Voices, a od 2020 również własny kanał w serwisie YouTube.

Od 2007 roku jest znany jako polski głos nawigacji Google Maps. – Wtedy jeszcze mało kto używał u nas smartfonów. Nagrałem wszystkie kwestie i wysłałem. Lista komend jest dość krótka, ważne jest to, żeby odpowiednio intonować poszczególne frazy, tak by dało się je potem ze sobą łączyć – wyjaśnił Gazecie Wyborczej.
Potem przez parę lat o nagraniu dla Google Maps nie myślał. W Polsce królowała Automapa z głosem Krzysztofa Hołowczyca. – A ja nie miałem nawet smartfona, więc zdążyłem o swoim głosie w Google Maps zapomnieć. Gdy kupiłem nowy aparat i włączyłem nawigację, usłyszałem siebie mówiącego do mnie, jak mam jechać, to trochę zdębiałem. Teraz już nie zwracam na to uwagi - dodał.
W maju 2020 jego głos w aplikacji został zastąpiony syntezatorem mowy, jednak po protestach użytkowników Google po kilku dniach wrócił do nawigacji (patrz: artykuł Reakcje na zastąpienie lektora przez maszynę).

Od 23 stycznia 2022 pracuje w Radio 357. Prowadzi w internetowej rozgłośni cykl audycji "Pionierzy medycyny". - Wychowywałem się na Programie Trzecim Polskiego Radia, słuchając głosu Marka Niedźwieckiego czy Piotra Kaczkowskiego. Mając kilkanaście lat, bardzo chciałem być jednym z ludzi Trójki. Marzyłem, by kiedyś poprowadzić "Listę przebojów". Udało mi się to później w Radiu Katowice. Kibicuję Radiu 357 od samego początku i jestem ich patronem. To, że znalazłem się pod najlepszym adresem radiowym na świecie, jest dla mnie dużym wyróżnieniem - wyznaje w wypowiedzi dla portalu Wirtualnemedia, zwracając uwagę na wyjątkową formułę programu.
- To będzie skrzyżowanie dokumentu i słuchowiska. Zależy mi, by maksymalnie wykorzystać fakt, że radio to teatr wyobraźni. Dlatego przygotowanie jednej audycji zajmuje mi około tygodnia. Szukam rozmówców, staram się dobrać odpowiednie dźwięki i jestem w tym tak szczegółowy, jak chyba nigdy wcześniej w swojej radiowej karierze.

- Kiedy dzwoni robot, człowiek się czuje jak trybik w maszynie, takie mięcho, które jest przemielane. /.../ To nie jest system sztucznej inteligencji. To gotowe fragmenty, które wybiera człowiek, siedzący przy komputerze - mówi Juszkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.
Odkąd stał się ofiarą procederu wyłudzania danych osobowych, codziennie odbierał kilkanaście połączeń. To rozmaite oferty dotyczące na przykład badań profilaktycznych lub fotowoltaiki. W programie "Czarno na białym" opowiedział, że robi wiele, by pozbyć się natrętnych telefonów. Tymczasem wymyśla coraz bardziej absurdalne odpowiedzi na zadawane pytania, a nagrania tych rozmów wrzuca do internetu (patrz: artykuł Lektor kontra bot telefoniczny).

W 2021 roku otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie dziennikarskim "Silesia Press" za swoją popularnonaukową audycję "Boskie równanie", która opisuje świat z punktu widzenia fizyki i matematyki.
Jest Ambasadorem Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. W 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W lutym 2022 roku zwyciężył w internetowej aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na którą trafił absolutnie wyjątkowy przedmiot - mikrofon Tomasza Knapika, przekazany Fundacji przez Macieja Knapika.
- Mikrofon Mistrza Tomasza Knapika będzie pracował nadal. Z prawdziwą radością wylicytowałem go na aukcji na rzecz WOŚP. Jestem szczęśliwy - napisał lektor na swoim profilu Jarosław Juszkiewicz - Kieruj się na południe.

W 2024 jego autorski podcast "Kieruj się w kosmos" otrzymał nagrodę Best Audio Empik GO w kategorii „Ludzie i świat”.

- Przez dobre dwie dekady mojej radiowej pracy myślałem, że złoty wiek radia jest już za nami. Myliłem się. Najlepsze czasy dla twórców historii opowiadanych dźwiękiem właśnie nadeszły, choć nie zawsze związane są z medium radiowym. I to jest wspaniałe! Podcasty to wspaniały sposób na uwolnienie wyobraźni - stwierdził w mediach społecznościowych.

Ponownie docenili go słuchacze głosujący w plebiscycie Best Stream Audio Awards 2024; wspólnie z Robertem Zembrzyckim otrzymał statuetkę w kategorii Podcast nowe technologie za cykl "Rzecz technologiczna".

(źródło: press.pl, wikipedia.org, tvn24.pl, slaskifestiwalnauki.pl, wirtualnemedia.pl, youtube.com, materiały własne, facebook.com)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. zwiastun 4 Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
  2. głos Google Maps

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama