Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Filip Przybylski użyczył głosu do ponad 3 tys. projektów dla tv, radia, filmu, reklamy, teatru i innych mediów. Przez 8 lat był lektorem w programie TVN Ugotowani. Łącząca ironię i poczucie humoru narracja w Ugotowanych to jedna z jego najbardziej charakterystycznych kreacji. XIII edycji programu miało dużą oglądalność. "Od pierwszej edycji utrwalam się tam jako sympatyczno-wredny narrator" - mówi o sobie.

Inne programy tv z jego udziałem to m.in. serial i film Trolle (głos postaci Smyk - dziewczyny mówiącej sznapsbarytonem), na Netflixie serial animowany Kapitan Majtas studia DreamWorks (dubbing postaci tytułowej i jej alter ego - Dyr. Kruppa), filmy na kanałach tematycznych Nat Geo People czy Nat Geo Wild (np. program kulinarny Dolce Vita wg. Davida Rocco, przyrodniczy Dieta dzikich zwierząt), na kanale Focus TV - Megatruckers. Na National Geographic People czyta w programie Weterynarz z sercem.
- Zaś na kanale TVN leci program Dorota inspiruje, gdzie także użyczam głosu w narracji. Jak ktoś lubi programy typu „rozwalamy mieszkanie i urządzamy od nowa w kilka dni”, można luknąć - napisał lektor na swoim blogu audio-video VoxDogs. Natomiast na stronie filipprzybylski.pl zamieszcza nowości oraz dzieli się materiałami archiwalnymi.

Jego wszechstronne możliwości słychać także w Edek Debeściak (Best Ed – postać tytułowa). Jest głosem Czerwonego w reklamach M&M's, głosem Świstaka w reklamach czekolady Milka oraz w edukacyjnej zabawce-kalkulatorze firmy Fisher-Price. Dubbingował kilka postaci w filmie Essential Killing (2010) w reż. Jerzego Skolimowskiego oraz w audiobooku Gra o tron. Jest imitatorem znanych głosów (m.in. J.Himilsbach, głosy polityków). W słowackim bestsellerze Czerwony kapitan, osnutym w realiach początku lat 90., z M.Stuhrem w roli głównej, użyczył głosu postaci Patologa. Jest również jedną ze złośliwych bakterii z reklam Domestos.

Pracował w branży reklamowej jako copywriter (agencja NoS/BBDO). Za reklamy radiowe otrzymał główne nagrody i nominacje na festiwalach reklamowych: Złote Orły, Kreatura, Tytan oraz Megafon. Zajmuje się konferansjerką oraz pisaniem scenariuszy do teledysków czy reklam. Za wideoklip do piosenki Biegnę Lachowicz and the Pigs otrzymał Yacha na festiwalu Yach Film w kategorii "Innowacja" w 2011 roku. Współtworzył teledysk do piosenki Za lasem formacji L.A.S.

Dodatkowo był autorem i prowadzącym w programach telewizyjnych: program muzyczny Halo!Gramy, program dla dzieci Ye!Ye!Ye! oraz własny program satyryczny NOS (1996–1998).
Prezentował autorskie teksty i skecze w pierwszych edycjach programu tv HBO na stojaka! (1998–2000). Był prezenterem w pierwszym składzie Radio Pogoda, stworzonym przez Wojciecha Manna i Jana Chojnackiego (1997–1998).

Bywa również kompozytorem. Jego autorstwa jest Rosarium - na fortepian, orkiestrę kameralną i wiatr zimowy (2018) oraz Pieśni Proroka – cykl 6 krótkich pieśni do utworów Khalila Gibrana. W 2014 roku wydał autorską epkę z czterema piosenkami.

Jako aktor zagrał epizody w filmach Juliusza Machulskiego (Kiler) i Jerzego Stuhra (Pogoda na jutro), serialach Niania, Kasia i Tomek, Piąty Stadion oraz 5 postaci w filmie promocyjnym Wyzwolenie Warszawy dla firmy Americanos.

Prywatnie ojciec Ignacego Przybylskiego (tłumacza) i Franciszka Przybylskiego (operatora i aktora filmowego).

 

(źródła: materiały własne, VoxDogs, Wikipedia, FilmPolski, WP Teleshow, Dubbingpedia)

 

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. reklamy telewizyjne i radiowe
  2. Świstak z reklamy Milka
  3. Edek Debeściak - Best Ed

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama