Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Filip Kosior na deskach teatralnych zadebiutował 29 października 2013 roku w spektaklu "Zimowa opowieść" w reżyserii C. Morawskiego. Telewidzom jest znany m.in. z roli w serialu “Barwy szczęścia”, miłośnikom teatru - jako współzałożyciel niezależnego Teatru Potem-o-tem, a miłośnikom audiobooków - z setek przeczytanych książek.

W wypowiedzi dla Dzień Dobry TVN lektor podkreślił, że umiejętności pracy głosem wyniesione ze szkoły aktorskiej to nie wszystko: - Szkoła daje jakiś podstawowy warsztat, czyli dykcję, impostację, pracę głosem. Natomiast myślę, że kluczowe jest czytanie wcześniej książek. Im więcej czytasz, tym łatwiejsze jest później interpretowanie ich. Można czytać na głos, ale myślę, że te książki przeczytane po cichu też są istotne.

Jest lektorem audiobookowym znanym m.in. z rynkowych hitów: „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa, "Lód" Jacka Dukaja, serii Petera V. Brett'a („Malowany człowiek”, "Pustynna włócznia", "Otchłań" i inne), książek Remigiusza Mroza czy Jakuba Ćwieka. Wypracował sobie w branży opinię niezwykle sprawnie czytającego "robota". W materiale Storytel Nietypowy Q&A z Filipem Kosiorem wyznaje, że nagrywając rocznie dziesiątki kryminałów zazwyczaj już na początku domyśla się ich zakończenia. W tymże materiale pokazuje, że potrafi ciekawie zinterpretować nawet instrukcję obsługi pralki.

- My nie powinniśmy zbyt kombinować, a jedynie maksymalnie wycisnąć to, co daje nam materiał. W przypadku dobrej literatury wystarczy iść za tym, co jest zapisane, a w przypadku mielizn czy warsztatowo gorszych fragmentów musimy starać się dołożyć trochę swojego warsztatu tak, żeby połączenie tych dwóch wrażliwości było ciekawe.
/.../ Nie śledzę bardzo uważnie statystyk najchętniej słuchanych produkcji, ale moje subiektywne rozpoznanie jest takie, że świetnie sprawdzają się epickie historie, które pozwalają nam zanurzyć się w zupełnie innym świecie. „Otulają” nas opowieścią - wyjaśnia w rozmowie z Konradem Kozłowskim (Kto może zostać lektorem? Filip Kosior o kulisach pracy lektora).

W pierwszej edycji Nagród Best Audio Empik Go był rekordzistą, który otrzymał aż trzy nagrody – za „Kwestię ceny” Zygmunta Miłoszewskiego, „Ukrytą sieć tom 3: Gdziekolwiek spojrzysz” Jakuba Szamałka oraz „(nie)Odjazdowe życie braci Collins” Rafała Collinsa.

Zajął pierwsze miejsce w rankingu Najlepsi polscy lektorzy audiobooków 2021 (wyprzedzając m.in. Krzysztofa Gosztyłę i Piotra Fronczewskiego), utworzonym na podstawie ankiet przeprowadzonych przez PICK A VOICE na siedmiu facebookowych grupach o tematyce książkowo-audiobookowej. Komentujący doceniali umiejętność mistrzowskiej interpretacji oraz miły głos.

- Płynnie balansuje dynamizmem wypowiadanych słów. Ponadto jego gładki głos jest zarazem bardzo wyraźny, ale też nienachalny, dzięki czemu możemy w pełni skupić się na treści powieści – docenia to wielu słuchaczy, którzy wybierają właśnie te audiobooki, w których czyta Filip Kosior - pisze Daniel Zielaskiewicz w artykule Kto najlepiej czyta? Poznaj polskich lektorów audiobooków.

Ceniony lektor Storytel, Audioteki i Storybox dodaje w rozmowie z Konradem Kozłowskim: - Wydaje mi się, że tym, na co większość osób może nie zwracać uwagi, jest poziom komplikacji zadania, jakie stoi przed lektorem. /.../ Najciekawsze i zarazem chyba najtrudniejsze jest znalezienie balansu między wyraźną interpretacją, a pozostawieniem pola dla wyobraźni słuchacza. Dobry lektor audiobookowy jest dla mnie jak dobry przewodnik, który doskonale zna miejsce, po którym oprowadza, ale nie zanudza tysiącem barwnych anegdot, które zachwycają tylko jego. Umiejętne budowanie atmosfery, szybkość i trafność doboru odpowiednich środków sprawiają, że odsłuch książki daje większą przyjemność.

(źródło: antyweb.pl, empik.com, dziendobry.tvn.pl, storytel.pl, storybox.pl, audioteka.pl, youtube.com, polski-dubbing.fandom.com, pickavoice.com, facebook.com, materiały własne)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. audiobooka F. Dostojewskiego "Zbrodnia i kara"
  2. fragm. audiobooka E. Snowdena "Pamięć nieulotna"
  3. fragm. audiobooka J. Dukaja "Lód"

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Komentarze (1)

2022-08-07 Elżbieta Pierzchała

Genialny lektor słuchając jego głosu czuję się jakbym była uczestnikiem tych powieści.

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama