Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

 

Ostrzeżenie: Marcin Sołtyk ma głos i nie zawaha się go użyć!


Marcin Sołtyk urodził się (17 grudnia - przyp. red.) w Kielcach w roku, w którym The Beatles wydali „Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band”. Mógłby na ten temat sporo powiedzieć, ponieważ swoją przygodę z mikrofonem rozpoczął w roku 1985 jako prezenter dyskotekowy. Disc Jockey Sołtyk regularnie szczerzył kły znad konsolety przez 25 lat, ale w 1989 roku stał się także „radio-aktywny”.

Ze studia Radia Kielce jego charakterystyczny, ciepły głos płynął przez sześć lat i warto dodać, że Sołtyk panoszył się w eterze całkowicie legalnie, ponieważ zdobył bezterminową Kartę Mikrofonową Polskiego Radia w kategorii „S”.

Na zawsze zapisał się też w kulturze masowej. To jego głos rozpoczyna utwór „Scyzoryk” Liroya, kultowym już „Tu Kielce!”

W 1995 został zassany przez pierwszą kielecką rozgłośnię komercyjną - Radio FAMA. Trzy lata później, nie powiedział “NIE” kieleckiemu Radiu TAK i w niedługim czasie został jego szefem programowym oraz muzycznym.

I wtedy stało się... !!! Na Marcina Sołtyka czyhała już Telewizja Polska, która właściciela najbardziej rozpoznawalnego głosu kielecczyzny uczyniła swoim redaktorem i - rzecz oczywista - lektorem. Zapotrzebowanie na jego głos zaczęło rosnąć niczym gospodarka Chin, ponieważ słychać go było czysto i wyraźnie w reklamach, zwiastunach radiowych i telewizyjnych oraz filmach dokumentalnych. Wtedy Marcin Sołtyk posłuchał swojego wewnętrznego głosu, który coraz głośniej nalegał, aby w XXI wiek wejść, spełniając największe marzenie: pracę jako LEKTOR uczynić swoim głównym, najważniejszym zajęciem. Postawił na swoim i ma za swoje - jest aktualnie jednym z najbardziej rozchwytywanych lektorów w Polsce. Można śmiało założyć, że każdy Polak słyszał jego głos, ponieważ użyczył go rekordowej ilości programów telewizyjnych, filmów, zwiastunów i klipów reklamowych.

Konkrety? Proszę uprzejmie: „Pytanie na śniadanie” (TVP2),  Bake Off Ale Ciacho! (TVP2), TV4 i TV6 – zwiastuny, Krajowe Festiwale Piosenki Polskiej Opole, program „Od Opola do Opola” (TVP1),  Sylwester w Dwójce (TVP2), Gala „Orły - Polskie Nagrody Filmowe”, cykl „Ewa Ewart poleca” (TVN), Polsat SuperHit Festiwal (Polsat), Gala Wręczenia Nagród Muzycznych „Fryderyki”, „Sonda 2”  (TVP2), „Wiadomości Naukowe”, „Wielki test” (TVP1), „Telekamery”, „Róże Gali”, „Miss Polonia”, „Miss Polski”, „Superwizjer” (TVN), „Studio weekend” (Polsat) „Wielkie katastrofy”, Łowcy mitów”, „Robin Hood”, „Wyjaśnić niewyjaśnione”, „Szósty zmysł”, „Niezwykłe przypadki medyczne”, „Ryszard III”, „Arachnofobia”, „Kopalnie Króla Salomona”, „Zakazane uczucie”, „Sekrety małżeńskie”, „Pies, który mówi”, „Atomowy amant”.

Jest jeszcze wiele innych tytułów, wypełnionych głosem Marcina Sołtyka, ale warto zauważyć, że oprócz znakomitego warsztatu, Marcin Sołtyk ma w swoim głosie coś, co sprawia, że słuchacze mu po prostu ufają. Gdyby Marcin tym swoim głosem oznajmił, że papierosy są dobre dla dzieci, to następnego dnia trzeba byłoby wietrzyć przedszkola.
Spokojnie. Takiego komunikatu Marcin raczej nie przeczyta, ale z pewnością jest jednym z tych ludzi, których głos dowodzi, że jego właściciel jest pogodnym i solidnym człowiekiem.

Tekst: Maciej Kraszewski

 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj nasz wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Marcin Sołtyk - Tu Kielce…
 

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. finałowa Gala Miss Polonia 2010 - zwiastun TVP2
  2. Opole 2017 - prolog
  3. Eurowizja

Oceń lektora

1 (1 głos)
Vote up!
Vote down!

Komentarze (1)

2018-08-07 me_wash

KLASA!

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama