Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Jakub Urlich ukończył bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę zawodową rozpoczął w roku 1997 w Programie 1 Polskiego Radia (m.in. "Sygnały dnia"), gdzie pracował u boku najlepszych radiowców - m.in. Tadeusza Sznuka, Andrzeja Matula czy Wiesława Molaka do końca 2010 roku. W latach 2004-2009 współpracował z TVP 1 (m.in. "Między ziemią a niebem").

Zawodowo czytaniem zajmuje się od 2006 roku. Czytane przez niego programy i filmy usłyszeć można w najpopularniejszych stacjach telewizyjnych. Użyczał głosu w polskiej wersji „Szkoły przetrwania” jak i innych seriach firmowanych nazwiskiem Beara Gryllsa w Discovery, „Zaklinaczu psów” oraz późniejszych programach Cesara Millana w National Geographic, czy „Hell’s Kitchen” w TLC. W swoim CV ma również nagrania książkowe, między innymi "Biedny milioner. Jak mieć wszystko, co trzeba, i cieszyć się życiem" Tadeusza Niwińskiego czy "O wojnie. Podręcznik stratega" Carla von Clausewitza.

Zawód lektora traktuje bardzo poważnie, przywiązując wielką wagę nie tylko do dbałości językowej, ale również do punktualności i solidności. Nigdy nie bierze udziału w produkcjach politycznych. Za największą wadę lektorki uznaje brak stałości zatrudnienia, m.in. dlatego początkującym oprócz standardowego "czytać, czytać, czytać", radzi również przemyśleć wybór profesji. Zawodowo podziwia Jarosława Boberka, Tomasza Knapika i Arkadiusza Jakubika. Od współpracowników oczekuje spokoju, poczucia humoru, wyrozumiałości dla błędów i profesjonalizmu.

Od 1991 roku śpiewa w folkowym zespole Werchowyna. Miłośnik wędrówek i fotografii, członek Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Warszawie.

8 stycznia 2024 roku zadebiutował jako głos programu informacyjnego "Teleexpress".

 

(źródła: wikipedia.org, tvp.pl, materiały własne)

 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj nasz wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Jakub Urlich - Kluczem jest słowo „wolność”

 

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. programu "Zaklinacz psów"
  2. reklama radiowa Tchibo
  3. fragm. programu "Szkoła przetrwania Beara Gryllsa"

Oceń lektora

3 (3 głosy)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama