Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Zacznijmy od głównego motorniczego całej akcji. Projekt Lektury Szkolne jest możliwy dzięki zaangażowaniu Pawła Wódczyńskiego, poznańskiego lektora działającego w Fundacji Słowo i Kropka. Fundacja od 3 lat zajmuje się popularyzowaniem czytelnictwa, słuchania audiobooków czy słuchowisk. Do swojego studia zaprasza znane i mniej znane osoby ze świata kultury, polityki czy sztuki, które non profit nagrywają audiobooki bajek, lektur szkolnych lub legend.
Wszystkie nagrania są udostępniane za darmo - trafiają na kanał Nasze Czytanie na YouTube. Na kanale jest już ponad 300 nagrań, które cieszą się dużym zainteresowaniem.


Ostatnio na warsztat trafiły lektury szkolne “Ania z Zielonego Wzgórza” i “Przygody Tomka Sawyera”. Ilość zgłoszeń przerosła oczekiwania Fundacji, skrzynka mailowa nie wyrabiała z przyjmowaniem wiadomości! Zgłosiło się ponad 100 osób, w tym bardzo dużo zawodowych lektorek i lektorów oraz zdolni amatorzy. Nie po raz pierwszy czytał dla Fundacji mistrz Tomasz Knapik...


...a po raz drugi Joanna Kołaczkowska (Kabaret Hrabi). Jakie pytanie uważa za niestosowne?


Kabaretowe grono czytające lektury powiększył Dariusz "Kamol" Kamys, żałując jedynie, że taki projekt nie powstał o wiele wcześniej:


Jeżeli dzieje się coś ciekawego, Anita Maroszek (Sajnóg) zazwyczaj tam jest: - Inicjatywa tworzenia audiobooka do lektur szkolnych jest świetna.
Młody człowiek, często uciekający od czytania książki, a zwłaszcza lektury, chętniej sięgnie po audiobooka z daną lekturą niż do streszczenia. Jeśli tylko znajdzie daną lekturę w tej formie;)
Popieram i cieszę się, że wzięłam udział w ostatnim projekcie;)

 


Aneta Mazurek również zaprasza do magicznego, dziecięcego świata:


- Nasze Czytanie - lektury szkolne. Ten projekt przybliża słowo, nastrój, świat zawarty w książkach każdemu, kto tylko chce posłuchać. Co ciekawe - nie będzie to cała historia zinterpretowana przez jednego lektora, jak to zwykle bywa.
Usłyszycie głosy wielu, a każdy inaczej przekaże nastrój, emocje i przygody ze wspaniałych książek. Nie ma nic bardziej przyjemnego, niż zanurzanie się w świecie wyobraźni zawartym w świetnej literaturze - zapewnia Gosia Kościelniak.

 


Jakub Urlich deklaruje: "To może zabrzmieć dziwnie, ale ja zawsze lubiłem czytać." My rozumiemy!

 


Wojtek Masacz opowiada: "Projekt Nasze Czytanie - lektury szkolne sprawił mi ogromną przyjemność. Wróciłem dzięki niemu do szkolnych czasów, czyli trochę do młodości. To ogromna frajda przypomnieć sobie książki, których czasami nie doceniało się w przeszłości. Teraz nabrały nowej barwy. Mam nadzieję, że cały projekt - jak i po trosze mój w nim udział - zachęci młodych ludzi do wyruszenia w piękną podróż, do której bramą jest literatura. Również w formie audio."

 


A tak do lektury zachęca Andrzej Pinkowski:

 


Każda forma promocji ciekawej literatury jest warta wsparcia. Wspieram zatem i ja :)
Pozdrawiam serdecznie, Konrad Makowski.

 


Janusz Zadura - podobnie jak Joanna Kołaczkowska - nie rozumie pytania o sens projektu ;)

 


- Nasze Czytanie – lektury szkolne na YouTube? Jestem za! W ten właśnie sposób można przybliżyć dzieciakom lektury, które z mniejszą lub większą chęcią i tak poznać muszą, ale w formie dla nich przystępnej i bez uszczerbku na jakości. Po prostu genialne w swojej prostocie! A do tego trudniej o wymówkę w stylu: nie przeczytałem, bo pies zjadł książkę...:) Gratuluję pomysłu - mówi Agata Krawczyk.

 


Czytali wspólnie także Beata Kaczmarek, Aleksander Bromberek, Paweł Kot, Damian Warwas, Aleksandra Dzierżawska, Maciej Motylski i Grzegorz Kośmider. "Audiobooki nagrywane w taki sposób to jednocześnie dobra zabawa dla nas i naszych gości, ale również niepowtarzalna wartość artystyczna. Nagrania powstają bardzo szybko, a różnorodność narracji i interpretacji tekstu oraz oczekiwanie na konkretny głos, angażują słuchaczy niemal nieprzerwanie" - zapewnia Fundacja.

"Jest też druga, mniej przyjemna strona, mianowicie kwestia finansowa. Fundacja ma bardzo ograniczone środki, które nie pozwalają jej na opłacenie tantiem i praw autorskich, dlatego wybiera tylko te książki, które posiadają darmową licencję. Niestety, pula bezpłatnych utworów literackich jest bardzo mała.
Aby pomóc Fundacji kontynuować projekt Nasze Czytanie - Lektury Szkolne zapraszamy na stronę Patronite. To portal, który pozwala poprzez systematyczną subskrypcję finansowo wspierać wyjątkowe działania twórców i autorów. Każdy może dostosować próg wsparcia do swoich możliwości finansowych. Nawet najmniejsze wpłaty są bardzo cenne!" - apelują organizatorzy.

https://patronite.pl/fundacjaslowoikropka/description

Trzymamy kciuki, gratulujemy dobrej roboty i... czekamy na kolejny projekt!

 

oprac. polscylektorzy.pl

(źródło: Nasze Czytanie - materiały dla mediów, Nasze Czytanie - YouTube.com, zdjęcia z prywatnych lektorskich archiwów, materiały własne)

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama