Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: Edyta Wojtczak była gwiazdą TVP. Jak dziś żyje legenda polskiej telewizji?
Autor: Onet Kultura
Źródło: https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/edyta-wojtczak-byla-gwiazda-tvp-...
Data publikacji: 02.02.2023

Edyta Wojtczak była przez cztery dekady najbardziej lubianą spikerką Telewizji Polskiej, ikoną czasów PRL-u, jak Krystyna Loska czy Irena Dziedzic. Legendarna prezenterka, która skończyła 87 lat, od dawna jest jednak nieobecna w życiu publicznym. "Całe życie spędziłam w telewizyjnym okienku, więc rozstanie z widzami przeżyłam bardzo boleśnie" — mówiła w wywiadzie. /.../

Edyta Wojtczak urodziła się w 1936 r. w Grójcu koło Warszawy. Nie planowała kariery medialnej — jako młoda dziewczyna pracowała na stanowisku księgowej w Wydziale Uzbrojenia Dowództwa Wojsk Lotniczych. Wszystko zmieniło się w 1957 r., kiedy jej ówczesny chłopak wysłał w tajemnicy jej zdjęcia na konkurs "Piękne dziewczyny na ekrany".

Fotografia Edyty Wojtczak znalazła się wówczas na okładce "Przekroju", gdzie wypatrzyła ją legendarna Irena Dziedzic i wkrótce młodziutka księgowa zaczęła karierę w telewizji, szkoląc się w rzemiośle pod czujnym okiem doświadczonej koleżanki. Dziedzic nauczyła ją jak się zachowywać przed kamerą, jednak naturalny wdzięk i uroda Wojtczak także miały znaczenie.

Widzowie szybko polubili poważną blondynkę o pięknym uśmiechu — Edyta Wojtczak była przez 40 lat bardzo lubianą spikerką Telewizji Polskiej. Wojtczak prowadziła i współprowadziła liczne programy, m.in. popularny w latach 60. "Wielokropek" oraz niektóre wydania widowiska rozrywkowego "Dobry wieczór, tu Łódź", a także była konferansjerką na festiwalach w Opolu. Przez lata Edyta Wojtczak tworzyła słynną prezenterską parę z Janem Suzinem, wspólnie prowadząc m.in. telewizyjne wieczory sylwestrowe.

/.../ Wspominała po latach: "Byłam skromną szarą myszką, a teraz mówiłam do milionów. Telewizja odmieniła moje życie". Wybaczano jej nawet antenowe wpadki, jak tę pamiętną, gdy w przerwie meczu piłki nożnej Polska-Dania zapowiedziała film dokumentalny "Połów Duńczyka" zamiast "tuńczyka".

Edyta Wojtczak pracowała w TVP aż do 12 grudnia 1996 roku. Wówczas przeszła do tworzącej się stacji TVN, gdzie prowadziła m.in. poranny program "Między kuchnią a salonem". Z telewizją na dobre rozstała się w 1998. /.../

Więcej przeczytacie w całym artykule na Onet.pl.

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama