Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

W lipcu zachęcaliśmy do udziału w badaniu (artykuł "Stawki pod lupą"), którego pomysłodawczyni napisała do nas: "/.../ Zaniżanie stawek przez jednego lektora nie tylko robi szkodę jemu, ale i całemu rynkowi. By temu zaradzić, postanowiłam stworzyć pierwszą w Polsce listę stawek rynkowych".

Czy z czasem powstanie polski przewodnik do ustalania stawek, niwelujący rozbieżności oraz zapobiegający psuciu rynku? Cennik - jak przyznaje autorka - "został opracowany bez wkładu studiów nagraniowych i innych klientów korzystających z usług lektorskich. Następnym logicznym krokiem jest opracowanie cennika we współpracy z klientami."

Udział w badaniu wzięło 68 osób, natomiast 63 odpowiedzi spełniały wymagane kryteria. "Ankieta została pozytywnie przyjęta przez środowisko lektorskie, o czym świadczy rozmiar próby badawczej i jakość zebranych danych" - podkreśla autorka. Niestety, jeden z uczestników okazał się "żartownisiem" i usiłował wpłynąć na wyniki ankiety, a przez to osłabić jej wiarygodność. Jak zauważyła nie tylko nasza redakcja, respondent - deklarujący "mniej niż rok doświadczenia" - podał nierealnie zawyżone stawki.

"Postanowiłam podejść do tej sprawy naukowo - nie wyrzucać jego odpowiedzi nie mając dowodów na to, że mija się z prawdą, ale zobaczyć jak wpływa na obliczenia. Dlatego też przy obliczaniu średnich używałam dwóch metod - średniej arytmetycznej i ucinanej (która nie uwzględnia najwyższej i najniższej wartości). Jednak różnice pomiędzy nimi były niewielkie, więc misja delikwenta się nie powiodła" - twierdzi Anna-Jane Stilwell.
"Przy obliczaniu rate cardu nie uwzględnione zostały jego stawki, ponieważ miał mniej niż rok doświadczenia. Inspiracją dla odrzucenia najmniej doświadczonych lektorów z obliczeń do rate cardu były między innymi “stawki” żartownisia, więc osiągnął efekt przeciwny od zamierzonego" - dodaje w komentarzu.

Różnice w stawkach pomiędzy lektorami nie znikną z dnia na dzień. Jednak wiadomo, że ich zaniżanie nikomu na dłuższą metę nie wyjdzie na dobre. Anna-Jane Stilwell włożyła wiele pracy w przygotowanie ankiety i podsumowanie jej wyników, podchodząc do zagadnienia metodycznie i profesjonalnie. Czy jej raport będzie dla Was pomocny?

Poznajcie efekt niewątpliwie ciekawej inicjatywy, klikając link: POLSKA ANKIETA STAWEK ZA USŁUGI LEKTORSKIE (PASUL).

Dodatkowo autorka dzieli się informacjami o stawkach za usługi lektorskie w innych krajach. Warto je sprawdzić, bo "w większości przypadków klienci zagraniczni to klienci z krajów, w których stawki rynkowe są znacznie wyższe. Lektorzy, którzy pracują z nimi za polskie stawki, nie tylko sami pozbawiają się okazji zarobienia więcej, ale obniżają stawki dla innych lektorów, którzy znają stawki w kraju klienta i chcą je wyegzekwować" - podkreśla autorka.

Anna-Jane Stilwell jest lektorką pracującą w Wielkiej Brytanii.

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama