Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: Sukces był jej pisany. Nieznana historia Krystyny Czubówny
Autor: Dagmara Łacny / Ofeminin
Źródło: https://www.ofeminin.pl/lifestyle/krystyna-czubowna-praca-wiek-historia/...
Data publikacji: 21.05.2021

“Przyczajony w krzakach lampart szykuje się do skoku na swoją niczego niepodejrzewającą ofiarę". Dziś Krystyna Czubówna kojarzona jest przede wszystkim dzięki dokumentalnym filmom przyrodniczym, ale jej kariera lektorska zaczęła się zupełnie przypadkiem.

Krystyna Czubówna lektor

W podstawówce mówiono na nią “szkolny lektor”, bo prowadziła wszystkie akademie i wygrywała konkursy recytatorskie. Zamiłowanie do aktorstwa zaczęło już w przedszkolu, w którym wystawiano inscenizacje bajek. W szkole średniej Krystyna Czubówna, przygotowując się do recytatorskich konkursów, nagrywała swoje występy na magnetofonie szpulowym, ale dziś przyznaje, że wtedy bardzo nie lubiła brzmienia swojego głosu. Zastanawiała się nad szkołą aktorską, ale ostatecznie zdecydowała się na warszawską Szkołę Główną Planowania i Statystyki.

Dzięki akcji “Magister” przeprowadzanej dla Głównego Urzędu Statystycznego, Krystyna Czubówna ankietowała pracowników Polskiego Radia i od jednego z nich usłyszała, że ma “radiowy” głos i powinna pójść na przesłuchanie mikrofonowe. Zgłosiła się na konkurs i otrzymała kartę mikrofonową, dzięki której zaczęła pracować jako dziennikarka w “Lecie z radiem”. Przygotowywała “Koncert spełnionych marzeń” i “Kącik złamanych serc”. Gdy razem z Krzysztofem Kolbergerem przygotowała cykl “Strofy dla Ciebie”, audycję, która okazała się ogromnym sukcesem, pojawił się pomysł, aby Krystyna Czubówna poprowadziła nowy program informacyjno-publicystyczny “Sygnały dnia”. Żeby poszerzyć horyzonty myślowe Czubówna ukończyła prawo.

Przesyt zajęciami w radiowej redakcji odreagowywała pracą lektorską. Pracę w telewizji Krystyna Czubówna rozpoczęła w 1991 roku, dołączając do zespołu programu informacyjnego “Panorama”. W połowie lat 90 była u szczytu popularności, zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia, cieszyła się sympatią widzów, ale jak wyzna po latach, nie przekładało się to na sprawy finansowe. Stanowisko prezenterki radiowej, jak i telewizyjnej nie gwarantowało dobrych zarobków. /.../ W 2002 roku zdecydowała się odejść z “Panoramy”, decydujący był moment, gdy zabrakło na czesne dla córki.

Krystyna Czubówna filmy przyrodnicze

Jej głos najbardziej kojarzony jest z cyklem filmów przyrodniczych “Zwierzęta świata”, wymyślonych przez Alicję Romaniuk. Od 1993 roku Krystyna Czubówna jest lektorką dokumentalnych produkcji o zwierzętach zamieszkujących w Polsce i na świecie. W wywiadzie dla portalu Legalna Kultura wyznała “Te filmy z całą pewnością zbudowały pewien rodzaj wrażliwości, której nie posiadałam, dopóki nie zaczęłam się wczuwać w tematy, które one poruszają.” /.../

Krystyna Czubówna głos

Doskonalenie brzmienia głosu zajęło jej dziesięć lat, sama Krystyna Czubówna przyznaje, że musiała dojrzeć psychicznie i nauczyć się skupiać. Andrzej Turski, z którym pracowała w Polskim Radiu, mówił o niej “Ja nie wiem jak ona to robi, ale ona ma inteligencję w głosie". Wiele osób zastanawia się, czy głos kobiecy pasuje tylko do czytania wiadomości w radio czy telewizji, a także filmów przyrodnicznych. A co z filmami fabularnymi, w których dominują mężczyźni? “W PRL-u odbywało się święto kina, festiwal Konfrontacje. Ogromnie zazdrościłam moim kolegom - dla nich był to czas żniw, których my, kobiety, byłyśmy pozbawione.
/.../ Zawód lektora od samego początku był zawodem męskim. Nie oznaczało to, że w polskim radiu nie było spikerek i lektorek, zawsze było jednak dużo więcej mężczyzn, niż kobiet. Myślę, że to bierze się z tego, że mikrofon lubi niskie głosy. Prywatnie uważam też, że tak jak w filmie dokumentalnym możemy sobie pozwolić na interpretację tekstu, to w filmie fabularnym tekst powinien być czytany na biało, bez emocji." /.../ [wywiad dla serwisu gdansk.pl].

Więcej przeczytacie w całym artykule na Ofeminin.pl, a uzupełnieniem może być nota biograficzna w naszym dziale "Sylwetki lektorów".

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama