Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Adam Bauman w 1983 roku ukończył PWST w Warszawie, ale debiutował dwa lata wcześniej na scenie warszawskiego Teatru Dramatycznego w sztuce "Pieszo" Sławomira Mrożka w reż. Jerzego Jarockiego. Jest autorem kilku słuchowisk radiowych oraz współautorem seriali radiowych "Spadkobiercy" oraz "Motel w pół drogi".

Występował w teatrach warszawskich: Nowym (1982, 1985-89), Powszechnym (1983), Polskim (1983-85), Na Woli (1991-92, 2000), a także w Operze Śląskiej w Bytomiu (1993), Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (1997), Teatrze Powszechnym w Łodzi (2002). Otrzymał wyróżnienie za rolę narratora i śpiewaka podwórzowego w "Operze za trzy grosze" Bertolta Brechta w Teatrze Nowym w Warszawie na I Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuk Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi, nagrodę za rolę tytułową w "Kordianie" Juliusza Słowackiego w reż. Bohdana Cybulskiego, nagrodę prezydenta miasta stołecznego Warszawy, III nagrodę w konkursie na słuchowisko komediowe ogłoszonym przez Teatr PR i Program I PR za tekst "Pielgrzymi".

Chociaż wystąpił w kilku filmowych produkcjach fabularnych (w „Lawie. Opowieści o Dziadach Adama Mickiewicza” Konwickiego, „Prowokatorze” Langa czy „Pianiście” Polańskiego) i grywa w serialach (w "Plebanii" gra rolę wójta), to jego specjalnością stał się dubbing. Słyszeliście go w wielu animacjach, m.in."Shrek", "Zebra z klasą", "Atomówki", "Potwory i spółka". Jego głos rozpoznają również milośnicy audiobooków.

Lektor dobrze znany fanom gier komputerowych. Użyczył swojego głosu bohaterom gier "Ghotic", "Heroes of Might and Magic V" oraz "Wiedźmin". Napisał również scenariusze do: "Marzenia do spełnienia", "Samo życie", "Na Wspólnej", "Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście".

 

(źródło: filmpolski.pl, gameplay.pl, kultura.dlastudenta.pl)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. audiobooka "Czwarty napastnik" K.O. Dahla
  2. gra "Neverwinter Nights" (jako Drogan)
  3. gra "Wiedźmin" (jako Foltest)

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama