Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Joanna Pach-Żbikowska pierwsze doświadczenia ze sceną, tańcem i śpiewem zdobywała w Dziecięcym Zespole Pieśni i Tańca „Varsovia”, z którym występowała w kraju i za granicą przez blisko dekadę.

Można ją zobaczyć w serialach telewizyjnych (m.in. „Na dobre i na złe” - od 2000 roku w roli pielęgniarki Asi Kalinowskiej, "Leśniczówka", "Przyjaciółki", "Drogi wolności", "Barwy szczęścia") oraz na deskach Teatru Kamienica i Teatru Capitol. Współpracowała również ze stołecznymi teatrami Ochota i 6. Piętro.
W latach 2002-2003 prowadziła w TV4 program o grach komputerowych "Tilt.tv", a w latach 2000-2004 współtworzyła w TVP program dla młodzieży „Do góry nogami”.

Od kilkunastu lat jest związana z Teatrem Polskiego Radia; występuje m.in. w prawdopodobnie najdłuższym na świecie słuchowisku radiowym „Matysiakowie”, kreując postać Małgosi Piekarskiej, czyli zbuntowanej wnuczki Jadwigi "Wisi" Matysiakowej. Z kolei w pełnym rozmachu słuchowisku zrealizowanym na podstawie wiedźmińskiej sagi Andrzeja Sapkowskiego wcieliła się w postać Ciri.

Była lektorką w Cartoon Network, a obecnie jest głosem Disney Junior. Ponadto czyta dla kilku wydawnictw audiobooków (m.in. książki "Alicja w Krainie Czarów", „Zemsta Budzika", "Plastusiowy Pamiętnik", "Ania z Zielonego Wzgórza", "Niebezpieczne związki", „Pamiętnik Brzyduli”, "Moc manifestowania"). Od 10 lat czyta kolejne tomy bestsellerowego cyklu Agnieszki Mielech "Emi i Tajny Klub Superdziewczyn".
Nagrywa radiowe i telewizyjne spoty reklamowe. Współpracuje ze wszystkimi dużymi studiami dubbingowymi i reklamowymi.

Użycza głosu w licznych filmach, serialach i grach komputerowych (m.in. „Ben 10” - jako Gwen, „Monster High” - jako Frankie Stein, „Hello Kitty” - jako Kitty, „H2O wystarczy kropla” - jako Cleo, „Mass Effect” - jako Liara T’Soni, „Sam & Max” sezon I - jako Sybilla Pandemia, „Harry Potter i Komnata Tajemnic” - jako Hermiona, "Psi patrol", "Świnka Peppa", "Polly Pocket" - jako Polly, "My Little Pony" - jako Applebloom).

- Można powiedzieć, że zostałam wrzucona na głębokie wody. W 2002 roku otrzymałam propozycję użyczenia głosu Hermionie w grze "Harry Potter i Komnata Tajemnic". Tam, pod okiem wspaniałego reżysera dźwięku Tomka Niezgody, stawiałam swoje pierwsze kroki. Jego wskazówki bardzo mi pomogły, za co jestem mu szalenie wdzięczna. Kolejnym krokiem było studio Eurocom /.../. Zawrotne tempo pracy sprawiło, że była to dla mnie niezła "szkoła przetrwania". Patrzenie na tekst, na time-cody, "kłapy", obcojęzyczny tekst w uchu; nie było to dla mnie łatwe zadanie zsynchronizować wszystko w jednym czasie - wspomina w jednym z wywiadów początki pracy w dubbingu.

W Eurocomie współpracowała wielokrotnie z Tomaszem Marzeckim, który od 2005 roku jest jej radiowym ojcem w słuchowisku "Matysiakowie". Przez lata pracowała m.in. z reżyserami: Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanną Wizmur, Marylą Brzostyńską, Pawłem Łysakiem, Miriam Aleksandrowicz, Markiem Robaczewskim, Anną Apostolakis, Agnieszką Matysiak, Dobrosławą Bałazy, Joanną Węgrzynowską, Wojciechem Paszkowskim, Arturem Tyszkiewiczem i Waldemarem Modestowiczem.

Udziela się w akcjach charytatywnych; w słuchowisku „Anielskie sprawki”, nagranym na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka, użyczyła głosu głównej bohaterce - Muszelce. - Moją specjalizacją są role dziecięce - wyznaje w wywiadzie dla kanału Widzę Głosy.


(źródło: teatrkamienica.pl, storybox.pl, terazteatr.pl, wikipedia.org, materiały własne, youtube.com, web.archive.org, filmweb.pl)

 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj nasz wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Joanna Pach-Żbikowska - U nas nie ma nudy

 

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. słuchowiska Teatru Polskiego Radia (z Robertem Czebotarem)
  2. fragm. gry "League of Legends" (jako Yuumi - Magiczna Kotka)
  3. fragm. audiobooka M. Kownackiej "Plastusiowy pamiętnik"

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama