Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Tomasz Marzecki występował w teatrach: Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach (1972-74) i Studio w Warszawie (1974-98). Sporadycznie przed kamerą. 

Od wielu lat związany jest z Polskim Radiem. W Teatrze Polskiego Radia udzielał się od 1974 roku w rolach epizodycznych, a w marcu 1977 roku debiutował jako Lussigkeit w słuchowisku "Godzina detektywów" Jürgena Thorwalda (reż. Marek Kulesza). Od tego czasu regularnie znajduje się w obsadzie niezliczonych słuchowisk. W swym bogatym dorobku najbardziej znaną rolę kreuje w "Matysiakach" (od 1982 roku jako Tomasz Piekarski).

Znany jako Wolverine z "X-Menów", z dubbingu w grach znany również jako Xardas z sagi "Gothic" i narrator z gry "Wiedźmin", a także jako Shredder w polskiej wersji serialu "Wojownicze Żółwie Ninja" z 2003 roku.

Jego głos można było usłyszeć m.in. w programie TVP1 "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie", w magazynie "Skarbiec" i audycji dla dzieci "Radiowe nutki". Od wczesnych lat dziewięćdziesiątych aż do emerytury prowadził w telewizji publicznej transmisje z uroczystości państwowych (m.in. w trakcie ceremonii pogrzebowej prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii 18 kwietnia 2010 czytał fragmenty poezji).

W 2001 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Od 5 października 2020 roku do jesieni 2023 był przewodniczącym Zarządu Sekcji Dubbingu ZASP (Związku Artystów Scen Polskich).

(źródło: materiały własne, wikipedia, filmpolski, gothicpedia, polski-dubbing, ZASP, encyklopediateatru.pl)

 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj nasz wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Tomasz Marzecki – Jestem purystą językowym

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. gra "Disciples III-Wskrzeszenie-Hordy Nieumarłych" (jako narrator)
  2. fragm. serialu "Pinokio" (jako Ogniojad)
  3. fragm. filmu "Miejsca przeklęte - Ostatni przejazd Kuliga" (jako lektor)

Oceń lektora

1 (1 głos)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama