Odija Dariusz
- urodzony 13 stycznia 1960 w Słupsku. Aktor teatralny, filmowy, dubbingowy i telewizyjny, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny oraz lektor. W 1983 roku ukończył wydział aktorski PWST w Warszawie.
Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.
- urodzony 13 stycznia 1960 w Słupsku. Aktor teatralny, filmowy, dubbingowy i telewizyjny, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny oraz lektor. W 1983 roku ukończył wydział aktorski PWST w Warszawie.
Dariusz Odija w teatrze zadebiutował w wieku 17 lat, 26 listopada 1977 roku na scenie Teatru Muzycznego w Słupsku rolą w "Operetce" Witolda Gombrowicza w reżyserii Macieja Prusa. Współpracował z warszawskimi teatrami: Nowym, Powszechnym, Polskim, Ateneum oraz Rampa na Targówku. W latach 1985-87 był związany ze Stołeczną Estradą.
Był głosem programu „Jazda kulturalna” w TVP2 (2000-2004). Również w TVP2 prowadził legendarny już program muzyczny "30 ton - lista, lista przebojów" (1995-2006). Gazeta.pl przypomina, że "zamysłem programu było stworzenie aury tajemniczości wokół głównego głosu - specjalnie wręcz nie pokazywano twarzy komentatora. I faktycznie to zadziałało."
- Przychodziło do nas bardzo dużo listów z prośbą, by ujawnić, jak wygląda 'ten facet'. Zaproszono mnie nawet kiedyś do pewnego programu telewizyjnego, w którym miałem się 'objawić'. Ale ja przyszedłem do studia i stanąłem w taki sposób, aby nikt mnie nie poznał. Tajemnicę udało się utrzymać - powiedział Dariusz Odija w rozmowie z natemat.pl.
Od 1996 do 2009 roku czytał jako lektor autopromocji (oprawowy) w HBO. Z powodzeniem udziela się w dubbingu oraz grach komputerowych (m.in. Gothic 3: Zmierzch Bogów - 2008, Diablo 3 - 2012, Wiedźmin: Dziki Gon - 2015). Współpracuje z internetowym bankiem głosów Mikrofonika.
- Poza pracą słucham dużo muzyki, śledzę muzyczne wydarzenia. Najczęściej są to rejony pochodzące ze skrzyżowań muzyki rockowej z jazzem i bluesem. Funky, soul… Zaliczyłem w życiu tyle koncertów, że mogę chyba startować w zawodach z kimkolwiek w Polsce. Mówię poważnie. To ilość nie do policzenia. Lubię kontakt z artystą; z rockowym łomotem, bluesową pulsacją albo subtelnością jazzową. Uzbierałem tysiące płyt - wyznał nam w wywiadzie.
Od początku 2021 roku jest - wraz z Dorotą Kopką - głosem oprawowym Radia 357. "Jesteśmy ogromnie zadowoleni z efektu - nasza oprawa ma charakter, klasę, jest bogata, różnorodna i pozwala na wiele. Od razu słychać, że to nie jest zwykłe radio" - powiedział producent wykonawczy stacji Tomasz Michniewicz.
(źródło: wikipedia, dubbingpedia, polski-dubbing.fandom, filmpolski, wirtualnemedia, materiały własne, gazeta.pl, natemat.pl)
Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Dariusz Odija - Moje pokolenie dziwnie czuje się na castingach
Brak komentarzy