Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Jacek Andrzej Kawalec - aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, a także prezenter telewizyjny. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (1984). W latach 1992-1998 prowadził program rozrywkowy Randka w ciemno emitowany w TVP1. Udział w programie przyniósł mu ogólnopolską popularność (zastąpił go Tomasz Kammel). Aktor warszawskich teatrów: Komedia (1984-87), Polskiego (1987-2010). Współpracował także z Teatrem Syrena.

Udziela się w dubbingu (m.in. 1998: "Rudolf czerwononosy renifer" - jako Zgrywus, 2004: "Garfield" - jako Garfield, 2006-16: "Epoka lodowcowa 2, 3, 4 i 5" - jako Zdzichu). Nagrywa audiobooki (m.in. "Dubler" D.Nichollsa).

Jest aktywny aktorsko (m.in. monodram "Ta cisza to ja") i wokalnie (od 2016 występował z recitalem "Niezapomniany Joe Cocker", koncertem "Muzyczne twarze Jacka Kawalca" oraz w musicalu o papieżu "Karol" - prapremiera w 2017 roku). Od stycznia 2022 jest wokalistą zespołu "Budka Suflera".

"LO zaliczyłem na Saskiej Kępie. Potem mnie wywiało do Łodzi na studia aktorskie do Filmówki. Także dyplom mam (jakby co) od 34 lat. Troszkę się już sfatygował nawet. Oprócz tego mało poważnego zawodu, co go mam czarno na białym w dyplomie, zajmowałem się w życiu różnymi ważniejszymi rzeczami. Malowałem ludziom mieszkania, byłem szatniarzem, nosiłem cegły, układałem podłogi, pracowałem na farmie w Norwegii i w fastfoodzie w Nowym Jorku (na nocnej zmianie). Kiedyś udało mi się nawet parę zet zarobić na giełdzie (ale już dawno wydałem).
Tak więc różne zajęcia. Pod tym względem jestem jak Irena Kwiatkowska. Żadnej pracy się nie boję. Z Panią Ireną miałem zresztą zaszczyt grać przez 10 lat w jednej sztuce i chyba tak mi się udzieliło. Dla tabloidów jestem nudny jak flaki z olejem - nie rozbijam sportowych bryczek, nie nadużywam, nie robię coming outów, bo nie mam z czego. Nawet na wakacje jeżdżę pod namiot. No same nudy. Od 33 lat mam tę samą żonę oraz dwoje dzieci. Całą trójkę kocham. Więcej grzechów nie pamiętam. Jeśli jakieś były, to proszę o łagodny wymiar hejtu w necie i niech tak zostanie" - pisze o sobie.

(źródło: Wikipedia, Filmweb, Facebook, FilmPolski)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. serialu "Muminki" (jako Muminek)
  2. fragm. audiobooka "Dubler" D.Nichollsa
  3. fragm. serialu "Bliźniaki Cramp" (jako Wayne)

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama