Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Tomasz Borkowski zanim został aktorem uprawiał taniec towarzyski oraz uczęszczał do szkoły muzycznej, gdzie uczył się gry na gitarze oraz wokalu. Jak sam mówi, oczy na to czym naprawdę chce zajmować się w życiu otworzyła mu Dorota Pomykała ("Wielki Szu", "Chce mi się wyć"), którą spotkał na warsztatach teatralnych i u której uczył się dwa lata w Policealnej Szkole Teatralnej Art-Play. Następnie trafił do Akademii Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 2001 roku. 

Już na studiach zadebiutował na małym ekranie w serialu "Miodowe lata" (u boku Artura Barcisia, Cezarego Żaka, Agnieszki Pilaszewskiej oraz Doroty Choteckiej). W teatrze zadebiutował w roku 2001 rolą Cyryla Głagoliewia w sztuca Antoniego Czechowa "Płatonow" w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Za swoje największe osiągnięcie uważa rolę w spektaklu „Wujaszek Wania” w Teatrze Polskim. Reżyserem przedstawienia był wielce przez niego szanowany reżyser i pedagog Wieniamin Filsztyński. Dał mu, jak sam mówi, "lekcję teatru na całe życie". Dużą popularność przyniosła mu rola w "M jak miłość", gdzie gra rolę Roberta Lubińskiego.

Karierę w dubbingu rozpoczął od współpracy z Anną Apostolakis, która zaproponowała mu główną rolę w „Megamocnym” po obejrzeniu spektaklu „Wujaszek Wania” Czechowa, w którym grał postać Astrowa. Z biegiem czasu stał się jednym z najbardziej popularnych dubbingowców w Polsce, o czym świadczą pierwszoplanowe role w filmach "Sekretne życie zwierzaków domowych" - rola Maxa, "Noe: Wybrany przez Boga" - rola Noe, "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości" - rola Asterixa oraz serialach "Między nami, misiami" - rola Grizza, "Magiczne Magimiecze ("Mighty Magiswords") - rola Prohyasa.

Fani gier wideo doskonale znają jego głos z gier "Wiedźmin 2: Zabójcy królów" (Iorveth), "God of War: Wstąpienie" (Orkos), "Overwatch" (Genji) i wielu innych.

(źródło: materiały własne)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. filmu "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości" jako Asterix
  2. gra "Wiedźmin 2: Zabójcy królów" jako Iorveth
  3. fragm. serialu "Między nami, misiami" jako Grizz

Oceń lektora

3 (3 głosy)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama