Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Anita Maroszek (Sajnóg) ukończyła Studium Aktorskie im. Jana Dormana w Będzinie. W 1999 roku w katowickim studio nagraniowym, gdzie nagrywała z zespołem Sami swoją debiutancką płytę, spotkała człowieka, który nazywa się Ireneusz Załóg. On w tymże studio właśnie pracował przy kolejnej produkcji dla kanału Jetix. Stanęła twarzą w twarz z jednym ze swoich marzeń, by stać się aktorem dubbingowym... dano jej wtedy taką szansę. Od tamtego czasu zajmuje się reklamą radiową i telewizyjną, dubbingiem, filmami dokumentalnymi, teatrem. Pracuje w tym zawodzie do dziś. W trakcie pojawiały się propozycje nagrywania reklam dla różnych stacji radiowych, dla filmów na kanał Wedding TV, ESPN. Współpracuje m.in. z internetowym bankiem głosów Mikrofonika.

Za najbardziej znaną produkcję uważa „Odlotowe Agentki", serial animowany opowiadający o przygodach trzech nastoletnich agentek. Najchętniej podkłada głos w reklamie, filmach animowanych, natomiast nigdy nie weźmie udziału w czymś, czego później miałaby się wstydzić. Najtrudniejszą produkcją dla niej był dubbing do fabularnego filmu „Opiekunka". „Najtrudniej dobrze dubbingować żywych aktorów, z ich emocjami, mimiką itp. Gdyby mogła wybrać bohatera, byłby to "Mikołajek". A ostatnio polubiła Roszpunkę z „Zaplątanych”.

Jej hobby to: muzyka, tworzenie jej, śpiewanie, teatr. Nigdy się nie zastanawiała nad tym, kim by była, gdyby nie była tym, kim jest. Tak jest dobrze. Tym bardziej, że o codzienności potrafi zapomnieć, gdy słyszy śmiech swojego synka. Nie wierzy w przypadek, a jej życiowe motto brzmi: „Jutro to dziś, tyle, że jutro". Ulubiony model mikrofonu to Rode Classic. Zapytana o największą wadę tej pracy odpowiada: „Wada wymowy".

Tekst, zwrot, kombinacja słów sprawiające największe wyzwanie (łamanie języka)? Nie ma takiego, "chyba, że po szwedzku". Najlepsze ćwiczenia dla lektora to: „przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu"... w odpowiednim tempie. Początkującym radzi, by zawsze, wszystko starać się robić na 200%. Od współpracowników oczekuje... wielu zleceń.

Od lat jest wokalistką i liderką zespołu Pilár. W 2020 roku ukazał się ich starannie dopracowany album "Skrzydła". - Wszystko na tej płycie działo się w porozumieniu i za myślą Liderki, ale każdy ma tu tyle wolności! W tekstach piosenek zawartych jest kilka ważnych lat, dużo osobistych wyznań opartych na autentycznych przeżyciach. Sporo optymizmu, ale i obaw. Jeśli ktoś szuka twórczości szczerej, ten album będzie jego ulubionym przez lata. Śpiew, głos, tekst - tu jest naprawdę pięknie - powiedział o płycie Michał Kuczera.
"Pilár to Anita Maroszek – muzyczne światło zespołu, magnetyzujący głos w cichym szepcie zdarzeń" - napisano w jednej z recenzji.

(źródło: materiały własne)

 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Anita Maroszek - Nie pamiętam, kiedy się nudziłam

 

Wybrane produkcje:

    2009:    Jimmy Cool - Heloiza, Saffi
    2009:    Zeke i Luther - Ginger, Olivia Masterson
    2008:    Monster Buster Club - Cathy      
    2008:    Iron Man: Armored Adventures - Whitney Stane      
    2007:    Iggy Arbuckle - Zoop, Robert      
    2006:    Szkoła Shuriken - Ami Seki, Naginata      
    2006:    Wendy Wu      
    2005:    W.I.T.C.H. Czarodziejki - Cornelia, Hay Lin (jest też wykonawczynią piosenki tytułowej)      
    2004-2006:    Mroczna przepowiednia      
    2004:    Rodzina Tofu - Chichi      
    2003:    Król szamanó‚w - Jun, Tamara, Jeanne      
    2003:    Sonic X - Decoe, Rouge, Helen, Frances, Cosmo      
    2002-2006:    Dziwne przypadki w Blake Holsey High - Josie      
    2002:    MegaMan NT Warrior - Maylu, Anetta      
    2001-2007:    Odlotowe agentki - Sam, Caitlin      
    2000:    Pucca      
    2000-2001:    Wyścigi NASCAR - Maggie      
    1999:    Jerry i paczka - Thomas, Mimi      
    1989:    Nowy Testament (The Miracles of Jesus)      
    1989:    Magiczny    klucz
    1989:    Prosiaczek    Cienki - Cienki
    1989:   Hoobland    - Tula

Audiobooki:

„Urzekająca"- John Eldredge, Stasi Eldredge
„Jak zdobyć przyjació‚ł i zjednać sobie ludzi"- Dale Carnegie
„Panna z mokrą głową"- Kornel Makuszyński
„Czas Kobiet" - IwonaMajewska-Opiełka
„Komunikacja bez barier"- Beata Kozyra

Anita Maroszek podłożyła głos do nawigacji GPS, naśladujący Joannę Krupę. Internauci ochrzcili ten projekt jako „Dżoana Krupa nawigejszyn".

 

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. reklama "Agata Meble"
  2. reklama "Plusssz Active"
  3. zapowiedź telefoniczna "Oknoplast"

Oceń lektora

2 (2 głosy)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama