Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: „Wieczorne spotkania”: o wzrastającej popularności audiobooków
Autor: Anna Winnicka, Katarzyna Kużel / Polskie Radio Koszalin
Źródło: https://prk24.pl/52580258/wieczorne-spotkania-o-wzrastajacej-popularnosc...
Data publikacji: 01.03.2021

 

"Po audiobooki w Polsce częściej sięgają mężczyźni niż kobiety. Czterech na dziesięciu polskich internautów zna usługę streamingu książek w wersji elektronicznej i audio, a prawie co czwarty korzystał z niej i ten odsetek wciąż rośnie.

Za pioniera w branży audiobooków uznaje się nowojorską firmę Caedmon Records, która w 1952 roku wydała pierwszy zbiór utworów literackich w formie audio. Były to wiersze Dylana Thomasa odczytane przez autora i zapisane na płycie gramofonowej. Pionierem w polskiej branży audiobooków stała się Biblioteka Akustyczna, która w 2008 roku nagrała pierwsze 31 audiobooków.

Projekt „Nasze Czytanie” powstał z inicjatywy założycieli Fundacji Słowo i Kropka z Poznania. Jego celem jest popularyzowanie czytelnictwa. Fundacja posiada własne studio nagrań, w którym tworzy audiobooki lektur szkolnych, bajek, legend, słuchowisk czy audycji literatury pięknej. Pochodzący z Koszalina Paweł Wódczyński jest członkiem zarządu fundacji, a jednocześnie lektorem oraz aktorem" - wyjaśniają dziennikarki Polskiego Radia Koszalin.

Paweł Wódczyński / materiały własne - fot. C. Żukowski


O działaczu Fundacji Słowo i Kropka dowiecie się więcej, czytając jego notę biograficzną. Zachęcamy również do lektury naszych artykułów o projekcie "Nasze Czytanie" i realizacji audiobooków: "Przygody Tomka Sawyera", "Opowieść wigilijna", "Ania z Zielonego Wzgórza", "Lalka" i "Król Maciuś Pierwszy".

Rozmowę Anny Winnickiej i Katarzyny Kużel z Pawłem Wódczyńskim możecie odsłuchać na stronie Polskiego Radia Koszalin.

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama