Aktualności polscylektorzy.pl
WIADOMOŚCI

W tym dziale informujemy o wszystkich zmianach w serwisie. Tu znajdziesz najświeższe wieści z rynku, fakty, plotki i donosy. Masz newsa? Organizujesz lub wygrałeś casting? Planujesz ciekawą imprezę? Robisz coś wyjątkowego? Liczymy na Waszą współpracę! Piszcie do nas!

Z przyjemnością patronujemy medialnie akcji "Nasze Czytanie - Lektury Szkolne", bo poznańska Fundacja Słowo i Kropka wciąż zaskakuje nowymi pomysłami, a nie zaskakuje... ich niezmiennie solidną realizacją.

- Przyszedł czas na podziękowanie za ostatnią powieść, czyli "Króla Maciusia Pierwszego". Pewnie dla wielu ogromnym zaskoczeniem jest udział samej Krystyny Czubówny.  Tak! Dla nas to też jest zaskoczenie i przede wszystkim radość, że projekt Nasze Czytanie - Lektury Szkolne idzie pełną parą w doborowej obsadzie - powiedział nam Paweł Wódczyński.

Premiera zbiegła się z niedawnymi urodzinami Fundacji, która od trzech lat zajmuje się popularyzowaniem czytelnictwa, słuchania audiobooków i słuchowisk. Lektorzy oraz osoby ze świata kultury, polityki czy sztuki nagrywają dla niej non profit audiobooki bajek, lektur szkolnych lub legend. Zazwyczaj wykonawcy nagrywają po jednym rozdziale danej książki.
Wszystkie nagrania są udostępniane za darmo - trafiają na kanał Nasze Czytanie na YouTube. Na kanale jest już kilkaset nagrań, cieszących się dużym zainteresowaniem.

 

 

W nagraniu "Króla Maciusia Pierwszego" udział wzięli:

Krzysztof Baranowski
Aga Bomba
Krystyna Czubówna
Krzysztof Gadacz
Diana Giurow
Maciej Jabłoński
Jarosław i Katarzyna Juszkiewicz
Julita Lachowska
Anita Maroszek
Aneta Mazurek
Maciej Motylski
Aleksander Pawlikowski
Michał Rusnarczyk
Krzysztof Skrzypek
Przemysław Strzałkowski
Maja Strzelczyk
Anna Szymańczyk
Damian Warwas
Paweł Wódczyński
Janusz Zadura
Wioleta Zalewska

Sprawdźmy, jakimi wrażeniami dzielą się uczestnicy projektu. Aleksander Pawlikowski wyjaśnia, że postanowił nagrywać dla Fundacji Słowo i Kropka, bo "jest super, robi dobrą robotę i dba o to, by dzieci rozwijały się pod skrzydłami literatury":


Krakowski lektor Krzysztof Gadacz tak podsumowuje wartości płynące z akcji "Nasze Czytanie":

- Słuchanie tekstów literackich (lektur szkolnych) rozpala pasję czytelniczą u młodych odbiorców. Dzieje się tak dlatego, że często uczniowie, którzy dopiero rozwijają umiejętność czytania, zaczynają nienawidzić książek.
Kiedy sam proces czytania sprawia trudność i męczy, nawet najciekawsza książka przestaje cieszyć. Tymczasem słuchając dziecko wciąż czerpie przyjemność z obcowania z literaturą, z poznawania zapisanych w niej historii. Może zanurzyć się głęboko w świat literatury bez konieczności czytania. Jego zamiłowanie do literatury może się swobodnie rozwijać, nawet jeśli umiejętność czytania rozwija się wolniej i z trudnościami /.../.

Dodatkowe korzyści wynikające ze słuchania tekstów literackich:
* pokazują dobre wzory interpretacji tekstu,
* uczą krytycznego myślenia,
* podkreślają humor w książkach,
* pozwalają na wprowadzenie gatunków, po które uczniowie nie sięgnęliby,
* rozwijają słownictwo,
* rozwijają umiejętności czytania na głos,
* mogą być wstępem do ważnych i ciekawych rozmów dzieci z rodzicami, jeśli są słuchane wspólnie, np. w samochodzie w drodze do szkoły,
* często są czytane przez znakomitych aktorów, co stanowi dodatkową wartość interpretacyjną.

Jeśli naszym celem jest rozbudzenie w dzieciach miłości do literatury, to możliwość jej słuchania świetnie się do tego nadaje.


Dlaczego?
Świetna nazwa Fundacji: Słowo i Kropka, potrzebna światu słuchaczy akcja: Nasze Czytanie. Ludzie zaangażowani, zarażający pasją, dobrym spojrzeniem w kierunku literatury...

Drugie dlaczego?
Ze Słowem pracuję. Kropkę lubię, ale jeszcze jej nie stawiam :)
Propozycja od Fundacji to dla mnie trochę wyzwanie i mobilizacja do pewnych działań. Mój pierwszy krok w świecie audiobooków. Choć od 16 lat istnieję jako lektorka w Mikrofonice, to najczęściej nagrywam reklamy i różności różne nawet ... słyszycie wokół. Tak naprawdę, to część pracy wykonuje jednak za mnie - nagrywa, wycina, usuwa moje ulubione słówko - Daniel Bach, cierpliwy realizator.

Trzecie dlaczego? Bo telefon. Miła rozmowa z Pawłem Wódczyńskim. A do udziału w projekcie przekonała mnie ostatecznie? Oczywiście przeurocza... Klu Klu - przyjaciółka Maciusia I.

Czwarte dlaczego? Lektura - "Król Maciuś I" Janusza Korczaka - gościła w mojej domowej, dziecięcej bibliotece (niebieska okładka, A4...). Zapamiętana, choć nie należała do moich ulubionych. Zwyczajnie żal mi było króla... Czas wojen, intryg, szpiegów... Dziś widzę, jak tematyka jest burzliwie aktualna. Wiem, że trochę się denerwuję. /.../ Mam nadzieję, że podołałam :)

Szukajmy wspólnie właściwie serdecznych akcentów. Do usłyszenia na audiobookowych szlakach!

Julita Lachowska


Katarzyna i Jarosław Juszkiewicz na kanale "Nasze Czytanie" podzielili się wrażeniami z nagrywania lektury szkolnej. Przypomnijmy, że Katarzyna Juszkiewicz jest dziennikarką i trenerem głosu, a jej męża Jarosława słyszycie jako polski głos Google Maps.


Swój rozdział nagrała również współpracująca m.in. z Mikrofoniką Diana Giurow:

- Uważam, że projekt Nasze Czytanie - Lektury Szkolne to świetna inicjatywa popularyzująca czytelnictwo. Dzieci i młodzież to w końcu nadzieje świata na lepszą przyszłość. Także warto, by mogły mieć dostęp do literatury w tak otwartej i ciekawej formie. Nie wszystko w życiu powinno robić się dla pieniędzy, warto sobie pomagać i urozmaicać życie w trudnym czasie pandemii - mówi lektorka.


Dawno, dawno temu nagrywałem sporo książek i słuchowisk dla dzieci. Wspominam to z sentymentem. Cieszę się zatem potrójnie z możliwości dołożenia swojej cegiełki przy nagrywaniu „Króla Maciusia Pierwszego”.

Przede wszystkim miło jest zrobić coś pożytecznego w dobrym towarzystwie. Drugi powód radości to oczywiście powrót do dzieciństwa, wypełnionego książkami takimi, jak dzieło Korczaka. I wreszcie – mówiąc bez żadnej kokieterii - miałem okazję sprawdzić, czy jeszcze potrafię. Jeśli zbyt długo nagrywa się głównie mniej czy bardziej toporną komercję, można mieć w tyle głowy obawę, że narracyjnie człowiek mógł zardzewieć.

Zresztą interpretacja swoją drogą, a wyobraźnia swoją. Bycie dorosłym wraz z możliwościami przynosi, jak wiadomo, również zagrożenia. A jednym z nich jest… odwodnienie wyobraźni. Dzięki robocie Fundacji Słowo i Kropka można tę wyobraźnię nieco odświeżyć. I czytając innym „Króla Maciusia Pierwszego” przypomnieć sobie, jak czuło się i myślało dawno, dawno temu :)

Serdeczności!

Przemek Strzałkowski

 

- Od stycznia nagraliśmy zdalnie już pięć lektur, w tym "giganta" - trzytomową "Lalkę" i dwuczęściową "Anię z Zielonego Wzgórza". Wciąż dostajemy zgłoszenia od lektorek, lektorów ale też aktorek i aktorów z całej Polski, którzy oferują swoją pomoc w projekcie - dodaje Paweł Wódczyński.

Aby pomóc Fundacji kontynuować projekt Nasze Czytanie - Lektury Szkolne zapraszamy na stronę Patronite. To portal, który pozwala poprzez systematyczną subskrypcję finansowo wspierać wyjątkowe działania twórców i autorów. Każdy może dostosować próg wsparcia do swoich możliwości finansowych. "Nawet najmniejsze wpłaty są bardzo cenne!" - apelują organizatorzy.


(źródło: Nasze Czytanie - materiały dla mediów, YouTube.com oraz Facebook.com, materiały własne)

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama