Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

- Eksperyment udany! Ani przez moment nie wątpiłem w powodzenie tego projektu. W chwili, kiedy wyklarowała się obsada, a przynajmniej główne role, czułem, że będzie dobrze. Może wspomnę, że każdy nagrywał swoje kwestie bez udziału pozostałych aktorów, nie słysząc z jaką intencją udzielane są odpowiedzi, zadawane pytania czy po prostu dialogi. Wymagało to ogromnego zaangażowania, talentu i inteligencji (również tej emocjonalnej), aby później w montażu miało to sens. Dziękuję każdej osobie biorącej udział w tym projekcie, jesteście wielcy! - mówi wiceprezes Fundacji Słowo i Kropka Paweł Wódczyński.

- Witkacy napisał "Szewców" 88 lat temu, niestety dziś treść tego dramatu jest przerażająco aktualna. Tą sztuką przestrzega m.in. przed ujednoliceniem, zabiciem indywidualności; twierdzi, że kiedy ona zginie, zginie cała ludzkość.
W czasie tworzenia dramatu faszyści i bolszewicy dążyli do jednej idei, jednej partii, jednej myśli… Historie zostały spisane, mamy je na wyciągnięcie ręki. Czytajmy, słuchajmy, wyciągajmy wnioski i nie popełniajmy błędów przeszłości - wyjaśnia.


Oto słowa Sajetana Tempe, przez którego przemawia Witkacy:

“Już wszystko tak zbrzydło na tym świecie, że więcej o niczym gadać nie warto. Kona ona ludzkość pod gniotem cielska gnijącego, złośliwego nowotwora kapitału, na którym, nikiej putryfakcyjne owe bąble, faszystowskie rządy powstają i pękają, puszczając smrodliwe gazy zagniłej w sobie, w sosie własnym, bezosobowej ciżby ludzkiej. Już nic gadać nie trzeba. Wszystko je wygadane do cna. Czekać trzeba, aż się zrobi i robić, ile kto może.
Czy nie jesteśmy ludzie? Może ludzie to tylko oni - a my tylko bydlęce ścierwa, z takimi wicie, Panie Święty, epifenomenami, by się jeszcze gorzej męczyć i na ich uciechę skowytać. Hej! Hej! (…) A oni myślą tak na pewno, brzuchacze zacygarzone, ociekające takim śliskim koktejlem z ichniej rozkoszy i naszej smrodliwej, beznadziejnej w swej męce. Hej! Hej!”

Ale jest i taka myśl:

“W robieniu czegoś dla kogoś, w wyrzeczeniu się siebie dla drugich nawet mały człowiek może stać się wielkim, gdy inaczej już nie może. To jest ta wielkość „dla wszystkich” mówię to w cudzysłowie, bo wielkość istotna to ino je w indywidualnym napięciu i w stopniu zginania tym napięciem rzeczywistości: myślą czy wolą uzbrojoną w pięść to wszystko jedno. I tak to w powszechności małość w wielkość przez wspólnotę się zamienia.“


Słuchowisko zostało zrealizowane w całości zdalnie; wszyscy występujący nagrali swoje kwestie osobno.

Obsada:

Sajetan Tempe - Janusz Zadura
Czeladnik I - Konrad Handschuh
Czeladnik II - Mikołaj Fajfer
Prokurator Robert Scurvy - Leszek Wojtaszak
Księżna Irina Wsiewołodowna Zbereźnicka-Podberezka - Dominika Sell-Kukułka
Strażnik, Towarzysz X oraz Kmiotek - Łukasz Klinke
Straszny Hiper-Robociarz oraz Kmieć - Artur Młyński
Puczymorda oraz Towarzysz Abramowski  - Łukasz Kubiś
Fierdusieńko - Piotr Izydorski
Józef Tempe oraz Bubek-Chochoł - Michał Ziomek
Dziwka oraz aranżacja piosenek - Katarzyna Łęcka-Rzepnikowska
Głos Straszliwy - Paweł Wódczyński

Montaż i udźwiękowienie: Paweł Wódczyński
Koordynacja pracy: Anna Tekla Witoszek
Projekt okładki: Bartosz Knapik
Realizacja: Fundacja Słowo i Kropka 2022


Dzięki projektowi Nasze Czytanie młodzież poznaje pełne wersje dzieł z kanonu lektur, zamiast z obowiązku zaspokajać wiedzę za pomocą streszczeń. Inicjatywa ma charakter non profit. Pomysł polega na tym, że zainteresowani dostają po jednym rozdziale książki, który nagrywają i wysyłają do Fundacji. W ten sposób audiobook powstaje szybko, a indywidualny nakład pracy nie jest zbytnim obciążeniem.

Przypomnijmy, że w projekcie Nasze Czytanie mogą brać udział zarówno zawodowcy, jak i zaawansowani amatorzy, a pełne nagrania lektur szkolnych są bezpłatnie udostępniane na kanale Nasze Czytanie na YouTube.

Jeżeli chcecie wesprzeć działania Fundacji finansowo, możecie to zrobić poprzez Patronite. A jeśli chcecie dołączyć do nagrania kolejnego audiobooka, wyślijcie zgłoszenie na: kontakt@fundacjakropka.pl

Oprac. PolscyLektorzy

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama