Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!
"2061: Odyseja kosmiczna" - trzecia część superprodukcji Audioteki - to kontynuacja cyklu fantastycznonaukowego autorstwa Arthura C. Clarke'a. Tym razem słuchacz zostanie zabrany na misję, której celem jest lot na kometę Halleya.
Reżyserem dwóch poprzednich części oraz najnowszej produkcji Audioteki jest Grzegorz Gutkowski. W rolach głównych usłyszymy: Mirosława Zbrojewicza, Tomasza Sapryka, Michała Żurawskiego, Adama Ferency czy Marka Barbasiewicza.
Głos Krystyny Czubówny oprowadza słuchacza przez historię w magiczny, nieoczywisty sposób, ostateczną interpretację dzieła pozostawiając samemu odbiorcy.
– Na pewno spotkają Państwa przyjemności i może też trochę zaskoczeń. Jak sam Clarke mówi w swoich przedmowach – to jest tetralogia, ponieważ postaci, tematy i miejsca są te same. Te 4 części mają wiele wspólnego i są spójne. Jednak nie oznacza to, że są jednorodne i każdą z nich można odczytywać osobno - podkreśla narratorka.
- Byłam przede wszystkim zaskoczona własnym odbiorem tego rodzaju literatury. Bo ani nie lubię czytać powieści, a już w ogóle nie posądzałam się o to, że mogę polubić science fiction. A tu okazało się, że jedno i drugie fantastycznie zagrało - wyznaje Krystyna Czubówna.
Odsłona trzeciej części powieści to wiele godzin przygotowań zarówno aktorów, realizatorów, jak i reżysera. Mimo wspólnych mianowników, które na nowo przyciągają uwagę słuchacza i pozwalają mu doświadczyć pewnej powtarzalności historii, każda z części jest odrębnym dziełem.
– Tym, co zdecydowanie różni poszczególne części pod względem realizacyjnym, są proporcje między narracją a scenami dialogowymi. W pierwszej części dominują plastyczne "opisy przyrody", wspaniale przedstawione nam przez niezawodną Krystynę Czubównę. Dialogów jest tu niewiele, przeważa barwna narracja wspomagana hipnotyczną muzyką. W kolejnych częściach aktorzy znacznie częściej dochodzą do głosu, jest dużo więcej postaci i dialogów. We wszystkich częściach występują Mirosław Zbrojewicz jako Heywood Floyd, Dawid Ogrodnik jako David Bowman i Robert Jarociński w roli HAL-a” – mówi reżyser superprodukcji Grzegorz Gutkowski.
Narracja powieści prowadzona przez wybitną lektorkę przemówi nie tylko do fanów fantastyki naukowej, ale również do słuchaczy, którym bliższe zdają się być tematy podróży, nowoczesnych technologii czy nierozwikłanych zagadek - zapewnia wydawca.
Brak komentarzy