Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Daniel Pachelski pierwszą pracę rozpoczął w biurze podróży w rodzinnej firmie, później BP Orbis. Zamiłowanie do podróży zostało aż do dziś. Od 1998 - konferansjer. Natomiast od 2001 roku uczył się fachu w Radiu TOP (z którego pochodzi m.in. Kamil Durczok), RMF (głosem stacji był w latach 2004-2013), głos Trójki w latach 2004–2006 (nie pamięta dokładnie, ale do wyborów prezydenckich) i Radio Bis. Od 2005 Głos programu TVP Familiada. Kolejne lata to praca z wieloma wspaniałymi Studiami Nagrań, faktoriami lektorskimi, Domami Medialnymi itp. Od 2006 roku pracuje dla Szymon Majewski Show, nagrywał dla YouCanDance, Hydepark, Projekt Plaża, Strong Man itd. W serialach jako głos: Niania , 39 i pół, Hela w opałach, Anioł Stróż, Odwróceni, Naznaczony. Film - Świadek Koronny – głos. Jego głos można było usłyszeć na wielu galach.

Zapytany jak został lektorem, odpowiada: „Pamiętam, iż jako dziecko bawiłem się w radio. Marzyłem o pracy dziennikarza. Nagrywałem swój głos na Kasprzaku, później Grundigu (ale fajne to były czasy!). Później tworzyłem ze znajomymi w szkole swój własny teatr. Słuchałem ludzi, słuchałem i uczyłem się słuchać.Pewnego dnia...dzięki poświęceniu, zaangażowaniu i twórczej pracy kilku osób zostałem lektorem". Istnieje wiele reklam, które utkwiły w pamięci słuchacza. Podróże pomagają mu zapomnieć o codzienności, dodają energii, poza tym do ulubionych zajęć należy narciarstwo i dobra zabawa. Jego pasją i pracą jest sztuka tworzenia i współtworzenia, dlatego dzisiaj zostałby pisarzem lub malarzem, gdyby nie był, tym kim jest. Lubi czytać bajki, grać i bawić się tą pracą, to znaczy cieszyć się nią i parodiować, trudnych produkcji nie pamięta: „pewnie bywały, ale dlaczego miałbym je pamiętać, przecież człowiek uczy się całe życie". Jeśli w coś nie wierzy, to nie realizuje.

Życiowe motto: "Kieruj się życiem". Zawodowe motto: "Słuchaj i ucz się. Cierpliwym bądź". Za największą wadę tej pracy uważa brak czasy dla rodziny i znajomych. Na pytanie o wzór lektora odpowiada: „Wzorem jest/był dla mnie na pewno w jakimś sensie Don LaFontaine, ale trudno porównywać te grupy językowe. Wzór na ideał lektora zmienia się prawie jak moda. Trudno czasem nadgonić za tymi trendami. Chyba nie mam jeszcze wzorca, albo już nie mam. Prawie każdy lektor ma w sobie jakiś „skarb”, bo przecież ktoś ten szczegół („skarb”) musiał kiedyś zauważyć/dostrzec". Relaks przed kolejnym dniem pracy to - według niego - najlepsze ćwiczenia dla lektora. Początkującym radzi: „wiedzieć co chce się – tak naprawdę - osiągnąć . Umieć słuchać innych. No i … zakasać rękawy i jak to mówią - do roboty!” Od współpracowników oczekuje uznania i aprobaty: „Nie ma nic cenniejszego niż satysfakcja z dobrze wykonanej pracy. Lubię widzieć uśmiechniętą twarz producenta ... no i słuchacza (lub klienta) przede wszystkim”.

(źródło: materiały własne)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. reklama "KIA"
  2. reklama "Mitsubishi"
  3. fragm. filmu "Las nie obroni się sam"

Oceń lektora

1 (1 głos)
Vote up!
Vote down!

Komentarze (1)

2019-08-31 Wyświetlany

Nienawidzę tej durnej maniery wyciągania końcówki wyrazów!
Wszyscy czytacie pod jedno kopyto!

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama