Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: Odcinek 23 - Tomasz Kozłowicz
Autor: Natalia Litwin / Widzę Głosy
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=g9jQo6FcwI8
Data publikacji: 06.08.2017

Również z przyjemnością polecamy jeden z odcinków cyklu Widzę Głosy, zrealizowany przez Natalię Litwin. W ponad dziesięciominutowym wywiadzie Tomasz Kozłowicz mówi o swoich postaciach dubbingowych: „Do każdej mam sentyment. /…/ Mam takie modne słowo – wyzwanie. To jest coś nowego, kolejnego do zrealizowania w tej dziedzinie dubbingowej, aktorskiej... można troszeczkę polepszyć, można jakoś inaczej zinterpretować tę postać. To jest w końcu mój zawód. Lubię go, sprawia mi to satysfakcję /.../”.

Jego niezliczone produkcje filmowe i telewizyjne sprawiają, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych lektorów w Polsce. Imponujący dorobek pozwala mu dzielić się m.in. refleksjami na temat tekstu: „Lektor jest osobą, która nie powinna przeszkadzać w oglądaniu filmu, więc dużo zależy od tekstu /…/, ale z kolei to nie musi być taka >>układka<< jak w dubbingu, no bo w dubbingu – wiadomo – wszystko, każda litera musi się zgadzać /.../. Prościej jest jeśli chodzi o pisanie tekstu lektorskiego, natomiast to też nie jest łatwa dziedzina, bo trzeba bardzo uważać na język i ilość słów, których się używa. Bo czasami jest tak, że trzeba użyć większej ilości słów po polsku, żeby przetłumaczyć to co jest w oryginale, ale z kolei tu się lektor nie wyrabia. Zaczyna się robić tzw. Teleekspres, czyli mózg nie jest w stanie wyłapać wszystkich informacji. To wszystko musi być wyważone. Są lepsi i gorsi tłumacze”.


W naszym dziale "Sylwetki lektorów" znajdziecie oczywiście notę biograficzną Tomasza Kozłowicza.

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama