Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Jerzy Andrzej Rosołowski - urodzony 10 listopada 1930 roku w Warszawie, zmarł 20 grudnia 2001 tamże. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (1956). Dziennikarz, lektor, spiker radiowy i telewizyjny. Był lektorem wielu wydań Polskiej Kroniki Filmowej, jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych głosów w latach 1962-1994. Przez kilka dekad współpracował również z Telewizyjnym Kurierem Warszawskim (lata 50-70 ubiegłego wieku).

Od 1955 związany z Polskim Radiem (m.in. lektor felietonów w audycji "Muzyka i aktualności"). Był prezenterem "Dziennika Telewizyjnego". Laureat "Złotego Mikrofonu" w 1973, odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.

Współpracował jako lektor z redakcją telewizyjnego programu "Sonda", był także lektorem w serialu telewizyjnym "Odjazd" zrealizowanym w 1995 roku oraz w serialu "Miami Vice", emitowanym pod koniec lat 80 w TVP. Miał wyrazisty i skupiający uwagę widzów głos.

(źródło: Wikipedia, Filmweb)

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. Polskiej Kroniki Filmowej 17/1990
  2. fragm. bajki "Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys"
  3. fragm. filmu "Krwawy sport" (VHS)

Oceń lektora

1 (1 głos)
Vote up!
Vote down!

Komentarze (1)

2020-04-07 SUseł

Moim skromnym zdaniem najlepszy lektor epoki VHSów. Jego szeptanka w "The Blues Brothers" czy "Wzgórzu rozdartych serc" to absolutne mistrzostwo. Teraz kiedy oglądam wspomniane filmy w wersjach oryginalnych, w głowie i tak słyszę głos pana Jerzego.

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama