Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Mikołaj Klimek przez wiele lat był związany z Teatrem Narodowym w Warszawie, współpracował z różnymi grupami teatralnymi. Zagrał wiele ról w filmach i serialach oraz tak wiele reklam, że nie sposób już liczyć. Lektorem został na studiach w radio RMF FM (sesję lektorską na Kopcu Kościuszki miał po raz pierwszy w 1993 roku). Niektóre najbardziej znane produkcje reklamowe to: „Piwo Tatra" czy „Gardena". Najchętniej podkładał głos w dubbingu i reklamie. Mówił, że kiedyś nie było go stać na odrzucanie ofert, więc brał udział we wszystkim (taki zawód), ale już pozwala sobie na selekcję; np. nie czyta spotów politycznych. 

Przez życie szedł stosując zasadę: "Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe. Można osiągnąć swoje cele uczciwie, trochę dłużej to trwa, ale warto".  Dexter, Pan Cogito, Szwejk - to ulubieni bohaterowie Mikołaja. Za najtrudniejszą produkcję uważał m.in. pracę przy "Simpsonach". Jak sam mówił: „Ciężkie role, całe dnie pracy, odpowiedzialność za to co robię i z jakim materiałem się mierzę".

W wolnych chwilach zajmowały go: fotografia i podróże (które się uzupełniają), dobry film oraz ciekawa książka. W cuda nie wierzył. Ale nie zaprzeczał, że bywa marzycielem. Od lat żył i pracował w Warszawie, nie odrzucał jednak więzi z rodzinnym miastem. Krakus z urodzenia, wiernie kibicował lokalnej drużynie piłkarskiej "Cracovia".

Za największą wadę w pracy lektora uważał zastoje, ale te zdarzały się już rzadko. Najlepsze ćwiczenia dla lektora to mocny alkohol, który doskonale dezynfekuje struny głosowe, ale oczywiście nie codziennie - mawiał. Od współpracowników oczekiwał profesjonalizmu i poważnego podejścia do pracy.

Zmarł nagle 12 lipca 2020 roku. 21 lipca na cmentarz przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pyrach przybyło kilkaset osób, by pożegnać wielkiego wrażliwca, znakomitego aktora i lektora, wspaniałego Kolegę i Przyjaciela.

 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj nasz wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Mikołaj Klimek – Warto widzieć twarz, a nie przysłowiową dupę


(źródło: materiały własne, filmweb.pl)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. serialu "Pingwiny z Madagaskaru" (jako Agent X)
  2. reklama "Rzeczpospolita"
  3. reklama "Bridgestone"

Oceń lektora

2 (2 głosy)
Vote up!
Vote down!

Komentarze (1)

2020-07-25 Si®

O proszę. Mikołaj musi pękać z dumy. Jego Cracovia zdobyła poraz pierwszy Puchar Polski. I niech mi ktoś poiwie, że to przypadek.

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama