Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: Zagrał Kargula w "Samych swoich". Hańcza zmarł tak, jak przepowiedziała mu wróżka
Autor: Roksana Pamuła / Gazeta.pl
Źródło: https://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107881,30431808,zagral-kargula-w-sam...
Data publikacji: 24.11.2023

 

Władysław Hańcza zdobył uznanie widzów, wcielając się w postać Kargula w kultowej komedii "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego. Popularność i kariera nie były jednak jego priorytetem. Bawił się i korzystał z życia, bo w młodości usłyszał od wróżki, że umrze w wieku 72 lat. Ostatecznie tak też się stało.

[...] Na ekranie debiutował dopiero w 1946 roku rolą kapo w pierwszej powojennej produkcji "Dwie godziny" i szybko został okrzyknięty nadzieją polskiego kina. Owocem współpracy z wieloma wybitnymi reżyserami, w tym m.in. Kazimierzem Kutzem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Gruzą, było około 40 tytułów.

[...] Hańcza uchodził za osobę żądną przygód. Czerpał z życia pełnymi garściami, lubił ryzyko i nie cierpiał stagnacji. Aktorstwo traktował nie jako przepustkę do kariery, a formę zapisania się na kartach historii i pozostawienia po sobie czegoś dla potomnych. [...] - Chciałoby się w tym zawodzie coś po sobie zostawić. A film i telewizja dają taką szansę - tłumaczył.
Do działania napędzała go przepowiednia, którą usłyszał w młodości i choć traktował ją z przymrużeniem oka, to, jak sam przyznawał, słowa wróżki często dźwięczały mu w uszach. - Moja zachłanność wynika z pośpiechu. Kto wie, co komu pisane? Przepowiedziano mi, że umrę w 72. roku życia, niewiele czasu zostało, by cieszyć się uśmiechami losu - mówił w jednym z ostatnich wywiadów.

W 1977 roku aktor postanowił, że niebawem zakończy karierę. [...] Na początku listopada wybrał się wraz z żoną, Barbarą Ludwiżanką, na Sycylię, lecz wyjazd nie był szczególnie udany. Z powodu złego samopoczucia aktora, do Polski wrócili znacznie wcześniej, niż początkowo zakładali.
Stan zdrowia Hańczy nie poprawiał się, dlatego niezwłocznie trafił do szpitala, ale lekarze rozkładali ręce, nie mogąc ustalić, co mu dolega. Zmarł niespodziewanie 19 listopada 1977 roku. W chwili śmierci miał 72 lata.

Więcej przeczytacie w artykule na portalu Gazeta.pl, a u nas znajdziecie notę biograficzną i fragmenty nagrań niezapomnianego artysty.

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama