Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: 49 lat temu wystartowało "Lato z Radiem" - pierwsza audycja na żywo w czasach PRL
Autor: PolskieRadio24.pl
Źródło: https://polskieradio24.pl/39/156/Artykul/1638202,49-lat-temu-wystartowal...
Data publikacji: 01.07.2020

Nie ma słuchacza, który nie znałby słynnej Polki Dziadek. To najpopularniejszy sygnał radiowy w Polsce, znany nawet bardziej niż hejnał z wieży mariackiej. Nasza audycja zadebiutowała na antenie 1 lipca 1971 roku. Jako pierwsza była emitowana na żywo, z telefonami od słuchaczy, bez żadnego montażu i cenzury. Dziś taka forma jest oczywista, ale w tamtych czasach była to prawdziwa sensacja - pisze PolskieRadio24.pl 

 - Powtarzam jeszcze raz tytuł audycji, którą dziś inaugurujemy - "Lato z Radiem" - mówił spiker w pierwszej audycji. Od tego czasu, program wpisał się na stałe w krajobraz sezonu wakacyjnego w Polsce.

Pomysłodawcą "Lata z radiem" był Aleksander Tarnawski – twórca "Sygnałów Dnia" i "Czterech pór roku". Dzięki wybudowaniu masztu w Gąbinie "Lata z Radiem" można było słuchać niemal na całym świecie. To wtedy zaczęto w audycji nadawać wiadomości w obcych językach.

Pościg na antenie!

Audycję emitowano na żywo od samego początku. To było sensacją. Z jeszcze większym entuzjazmem odbiorców spotkała się możliwość telefonicznego łączenia ze słuchaczami - dziś to standard, niemal pół wieku temu był to szczyt technicznego nowatorstwa.

Ta formuła rodziła niekiedy zabawne, a niekiedy mrożące krew w żyłach sytuacje antenowe. Przykładem jest lipiec 1971 roku, kiedy spokój audycji przerwał nagły meldunek Punktu Operacyjnego warszawskiej Milicji. Podporucznik Gertruda ogłosił kradzież samochodu marki Fiat 125 p.

Milicyjną pogoń za skradzionym autem śledzili na żywo słuchacze audycji – niektórzy z nich odpowiedzieli nawet na apele prowadzącego, by pomóc ścigającym. Złodziej kluczył stołecznymi ulicami: al. Niepodległości, Koszykową, Grochowską. Próbował wyjechać z miasta, jednak nie wiedział, że jego poczynania śledzą na bieżąco Polacy przy radioodbiornikach…

Najdłuższy jamnik, "Polka Dziadek" i poszukiwanie Paskudy

"Lato z Radiem" bawi kolejne pokolenia Polaków i jest prawdziwym popisem kreatywności redaktorów, którzy tworzyli program. Znakiem rozpoznawczym audycji przez wiele lat były zaskakujące konkursy m.in. na najdłuższego jamnika, najbardziej łaciatą krowę czy piegusa roku.


Więcej - m.in. o słynnym sygnale "Polka Dziadek" i o wakacyjnym poszukiwaniu potworów - przeczytacie w artykule PolskieRadio24.pl.

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama