Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Ryszard Radwański w 1982 zdał w Warszawie egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Na ekranie debiutował w 1978 roku w serialu "Układ krążenia". W latach 1978−1983 występował w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, a następnie m.in. w Teatrze STU w Krakowie, Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatrze Współczesnym w Szczecinie i Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Pojawił się w takich filmach jak "Wielki Szu", "Na kłopoty Bednarski", "Pogranicze w ogniu", "Ucieczka z kina Wolność", "Czterdziestolatek. 20 lat później", "Lista Schindlera", czy "Ekstradycja" (rola Wąsika, skorumpowanego policjanta). Był znany z ról w serialach ""Klan", "Złotopolscy", "M jak miłość", "Na Wspólnej", "Na dobre i na złe , "Kryminalni", "Plebania" czy "Ojciec Mateusz".

Lektorsko udzielał się najintensywniej w latach 90 - mogliśmy go usłyszeć w filmach wydawanych na kasetach video (NVC, Vision, Warner) oraz nadawanych przez stacje telewizyjne. Nie tylko czytał, ale też tłumaczył listy dialogowe (np. serialu "Seks w wielkim mieście", emitowanego początkowo na antenie TVP).
W latach 2006-2008 był lektorem serialu fabularnego "Faceci do wzięcia" (odcinki: 1-19).

Użyczał także głosu w filmach dokumentalnych (m.in. "Dyskretny urok salonów polskich w Paryżu" - 1995, "Pytania z bezkresu", "Kłopoty z Dziadami" - 1998).

Współcześnie czytał m.in. dla TV PULS w serialach kryminalnych; nagrał wiele sezonów "NCIS" oraz "CSI Las Vegas" (również we własnym tłumaczeniu). Widzowie często wyrażali opinię, że "jego głos idealnie pasuje do mrocznych zagadek". 

Ryszard Radwański zmarł w wieku 66 lat.

(źródło: wikipedia, materiały własne, kultura.gazeta.pl, filmweb.pl)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. film fabularny "Pająk" (fragm.)
  2. życzenia dla pracowni artystycznej w Łodzi

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama