Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: 2-Spotkanie z Anatolijem Kaszpirowskim. Początek lat 90.
Autor: Tomek97
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=QJAp69ienuk&feature=share&fbclid=IwAR2n8...
Data publikacji: 13.10.2018

Dodajmy, że seanse Anatolija Michajłowicza Kaszpirowskiego - bo o nim oczywiście mowa - zapewniały ówczesnej TVP istny szał oglądalności. Na czym polegał ich fenomen?

Zajrzyjmy do Wikipedii, która przybliża początki kariery hipnotyzera w istniejącym jeszcze ZSRR: "Powszechną sławę zdobył w 1989 roku, przeprowadzając na antenie państwowej telewizji seanse hipnozy. Transmisje cieszyły się wielką oglądalnością, a wielu widzów przypisywało tym seansom właściwości uzdrowicielskie. Według nich miały one leczyć szeroką gamę chorób i dolegliwości: od raka po alkoholizm i wypadanie włosów.
Ministerstwo Zdrowia ZSRR w oficjalnym oświadczeniu nazwało ten fenomen zbiorową psychozą, jak się bowiem okazało, część z rzekomo uzdrowionych trafiała do szpitali z objawami chorób psychicznych. Po 6 seansie program Kaszpirowskiego zdjęto z anteny."

Następnie seanse Kaszpirowskiego zdobyły popularność w Niemczech, Czechach, na Węgrzech, w Izraelu, a także w Polsce. Co więcej, hipnotyzer w 1990 roku zdobył przyznaną w głosowaniu telewidzów pozaregulaminową statuetkę Wiktora dla osobowości telewizyjnej!

Tomasz Knapik przypomniał na swym facebookowym profilu jeden z wyemitowanych przez TVP seansów, opatrując go komentarzem: "To już 30 lat. Dziś bym to przeczytał inaczej!"

Przed Wami wyjątkowa podróż w czasie. Niektórym trudno będzie uwierzyć, że tak kiedyś robiło się telewizję. Inni z sentymentem wspomną zjawisko, które popularnością ustępowało chyba tylko serialowi "Niewolnica Isaura". - Głos był cieńszy. Talia też! - dodaje żartobliwie niezrównany lektor. Naszym zdaniem narracja jest oczywiście świetna!

A jak potoczyły się dalsze losy "nowego Rasputina"? Oddajmy jeszcze raz głos Wikipedii: "Po upadku ZSRR przyjął obywatelstwo Federacji Rosyjskiej i zaangażował się w politykę. W 1993 roku został wybrany deputowanym do Dumy Państwowej z ramienia Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji. W 1995 roku popadł w konflikt z liderem partii Władimirem Żyrinowskim i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie działał w społeczności rosyjskich imigrantów, lecząc z otyłości.

W 2009 roku o postaci Kaszpirowskiego przypomniała telewizja NTV. Poprowadził na jej antenie serię programów dokumentalnych Seans z Kaszpirowskim, których tematem były zjawiska paranormalne."

 

oprac. polscylektorzy.pl

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama