Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: Andrzej Krusiewicz: to co mówię nasączam kolorem i smakiem (Polskie Radio)
Autor: Polskie Radio
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=WeypIqjgsCE
Data publikacji: 24.02.15

 

Tym bardziej, że - zdaniem redakcji - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego powinien trwać przez cały rok. A przynajmniej w naszej świadomości gościć nie tylko od święta.

"Najpierw przyciągam uwagę formą - przyspieszeniem, zwolnieniem, pauzą, kropką. Jeżeli uda mi się przyciągnąć jego (słuchacza) uwagę, to może uda mi się go zainteresować" - mówi o swoim podejściu do warsztatu językowego Andrzej Krusiewicz. Zauważając m.in., że "słów szczególnie pięknych należy słuchać w poezji Leśmiana, Tuwima, Asnyka. To byli fascynujący żonglerzy słowem".


Lektor miał jeszcze okazję obcować ze "starą szkołą" spikerów Polskiego Radia. Wspomina na przykład Lucjana Szołajskiego jako niezwykle życzliwego i ciepłego człowieka, który miał ogromne poczucie humoru i ciekawość świata. W wywiadzie dla Informacyjnej Agencji Radiowej Krusiewicz podkreślał, że Szołajski był jedną z nielicznych znanych mu osób, które potrafiły profesjonalnie czytać bez skończonych odpowiednich kursów. "Kiedyś go o to zapytałem. Wyjaśnił, że był zawsze słuchowcem, musiał czytać na głos, by zrozumieć, co czyta. Gdy trafił do radia był już więc przygotowany warsztatowo do czytania". 

Okazji do rozmów z takimi mistrzami można tylko pozazdrościć. A wkrótce w dziale Sylwetki lektorów przedstawimy Wam notę biograficzną Andrzeja Krusiewicza. Niewątpliwie nie może jej tam zabraknąć!

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama