Aktualności polscylektorzy.pl
WIADOMOŚCI

W tym dziale informujemy o wszystkich zmianach w serwisie. Tu znajdziesz najświeższe wieści z rynku, fakty, plotki i donosy. Masz newsa? Organizujesz lub wygrałeś casting? Planujesz ciekawą imprezę? Robisz coś wyjątkowego? Liczymy na Waszą współpracę! Piszcie do nas!

- Naszym głównym osiągnięciem jest jak dotąd wyeliminowanie z przestrzeni publicznej platformy do generowania głosów ”Gothic-Bot”, która (przez niespełna rok swojej działalności) wygenerowała ponad 60 tys. zł zysku – okradając w różnym stopniu łącznie kilkudziesięciu czołowych polskich aktorów dubbingowych.
Sprawa jest jednak nadal w toku, a jednym z jej kolejnych etapów będzie pociągnięcie do odpowiedzialności karnej autora procederu - informuje na Facebooku Zarząd, któremu gratulujemy skutecznego działania. (O wykorzystywaniu głosów aktorów dubbingowych bez ich wiedzy i zgody pisaliśmy w artykule "Nie" dla kradzieży głosu).

O podniesienie stawek wynagrodzeń dla aktorów głosowych walczy Związek Zawodowy Twórców Dubbingu, których działania wspiera Sekcja Dubbingu ZASP. Natomiast w tym tandemie Zarząd Sekcji koncentruje się na czterech głównych zagadnieniach:

1) Przeprowadzeniu zmiany w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych w celu rozszerzenia jej o należne aktorom tantiemy z tytułu dubbingu w grach komputerowych (ze szczególnym uwzględnieniem gier dystrybuowanych cyfrowo).
2) Odzyskaniu należnych tantiem dla reżyserów dubbingu i przeniesienia ich ze SFP – ZAPA (Stowarzyszenia Filmowców Polskich – Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych) do ZASP.
3) Walce z procederem kradzieży głosów aktorów poprzez ich nielegalne generowanie w oparciu o sztuczną inteligencję i sieci neuronowe – oraz czerpanie z tego tytułu korzyści majątkowych.
4) Przeprowadzeniu zmiany w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych w celu rozszerzenia jej o kwestie sieci neuronowych i sztucznej inteligencji naruszających prawa autorskie aktorów dubbingowych.

List otwarty przybliża również transparentnie problemy, z którymi Zarząd musi się mierzyć.

- Ostatni rok straciliśmy też niestety na poszukiwanie funduszy i sposobów finansowania działalności naszej sekcji w ramach wewnątrz-związkowych struktur ZASP (potrzebnych m.in. na prowadzenie tej strony informacyjnej - oraz inne z realizowanych przez nas celów środowiskowych).
Nie mniej wygląda jednak na to, że w końcu się nam to udało - i od teraz liczymy, że nasze działania będą nabierać coraz większego rozpędu - deklaruje Zarząd.

- Mamy również świadomość słusznych środowiskowych pretensji do ZASP, który na przestrzeni lat zaniedbał wiele naszych spraw – odczuliśmy to też na własnej skórze sami jako Zarząd Sekcji. Aby się to zmieniło walczyliśmy o powstanie owej Sekcji Dubbingu jako niezależnego ciała – a kiedy się to dokonało, celem stała się naprawa dotychczasowych uchybień i zadbanie o sprawy naszej grupy zawodowej - wyjaśniają autorzy listu i dodają: - Jako Zarząd prosimy w związku z tym o Wasze zaufanie i cierpliwość, a o efektach będziemy informować /.../ na bieżąco.

List przypomina, że "w składzie Zarządu Sekcji znajdują się: Tomasz Marzecki (przewodniczący), Tomasz Grochoczyński (wiceprzewodniczący), Józef Mika (Sekretarz) oraz Miriam Aleksandrowicz, Ewa Serwa-Galia i Andrzej Chudy (który zastąpił naszego ś.p. kolegę i przyjaciela Krzysztofa Zakrzewskiego).
Dodatkowo specjalną funkcje doradczą piastuje Jan Aleksandrowicz-Krasko – który jest także przedstawicielem i łącznikiem ze Związkiem Zawodowym Twórców Dubbingu."

Życzymy Koleżankom i Kolegom z Zarządu Sekcji Dubbingu ZASP pogodnych świąt oraz sukcesów we wszelkich przedsięwzięciach!

Oprac. PolscyLektorzy

 

 

 

 

Komentarze (1)

2023-01-19 Sebastian

W artykule jest błąd – pisze, że Gothic-bot wygenerował ponad 60 tysięcy zysku, co jest nie prawdą. Z Internet Wayback Machine mamy zachowaną stronę Patronite Gothic-bota z sierpnia 2021 i tam jest napisane, że łącznie zebrał 36 025 zł, a strona została zlikwidowana w październiku 2021, z czego przez ostatnie miesiące wsparcie patronów wynosiło 1 385 zł miesięcznie, więc wychodziło by 38 795 zł, z czego utrzymanie serwera strony kosztowało go 500 zł miesięcznie * 12 miesięcy daje 6000 zł. 38 795 – 6000 zł = 32 795 zł tyle zarobił jeśli już, czyli połowę mniej niż jest tu napisane. Przez pierwsze miesiące działalności Gothic-bot miał mało patronów poniżej 500 zł, więc musiał dokładać do utrzymania strony z własnej kieszeni, ale potem się zwiększyło i wyszedł na plus.
Inna sprawa była z Mekatronem, o którym wcześniej pisaliście. Ten serwis był w pełni darmowy i nie pobierał żadnych opłat za generowanie. Autor tego drugiego nie tylko nie zarobił, ale wyszedł na minusie, ale to był projekt społecznościowy niekomercyjny, więc nie miał generować zysków. Zachowanie Gothic-bota można uznać za trochę nieetycznie, ponieważ dostęp do generatora powinien być w pełni darmowy, tak nakazuje Nvidia, która stworzyła te technologię do kopiowania głosów i udostępniła dla wszystkich za darmo na licencji open source.
Druga sprawa, to żaden z tych serwisów niczego nie kradł, tylko kopiował jeśli już. Tutaj podobna sprawa jest jak z piractwem, pomimo że było to tysiące razy tłumaczone, są badania naukowe na ten temat, to i tak niektórzy powielają te bzdury o kradzieży. To że ileś osób skopiowało dany program, nie oznacza, że wszystkie te osoby by go kupiły, w praktyce tylko niewielki procent piratów by się na to zdecydował, gdyby nie mogli skopiować. A w przypadku tych generatorów, o ile rozumiem, że mogło się takie generowanie niektórym aktorom nie spodobać, tak kompletną bzdurą jest twierdzenie, że spowodowało to jakieś straty finansowe. W 99,9% przypadków osoby, które ich używały nie zdecydowałyby się na kupienie przeczytania tego u prawdziwego aktora. Prawie wszystkie te generowania miały charakter niekomercyjny, za darmo lub niewielką opłatą sporo osób sobie chętnie generowało, ale jakby miało za to płacić grube pieniądze, bo taki dubbing u profesjonalnego aktora tylko najbogatsi mogą sobie pozwolić, to bardzo mały promil by się na to zdecydował. Oczywiście zupełnie inna sytuacja jest, gdy na dubbing decydują się profesjonalne firmy w celach komercyjnych. Jednak nie było ani jednego takiego przypadku, gdzie jakaś firma wykorzystałaby Gothic-bota czy Mekatrona do komercyjnego zdubbingowania gry czy serialu telewizyjnego. Takie coś byłoby rzeczywiście naganne etycznie, ale nigdy nie miało miejsca. Wszystkie generowania robili prywatni użytkownicy do celów niekomercyjnych.
Warto dodać, że w takim USA mają rozsądne prawo pod tym względem – kopiowanie głosów jest dozwolone, o ile jest robienie w celu niekomercyjnym oraz pod warunkiem, że nie służy do kradzieży tożsamości. W USA działają legalnie serwisy z angielskimi głosami FakeYou, Uberduck, 15.ai. Ten ostatni jest chwilowo wyłączony, ale nie dlatego że jakieś problemy prawne, tylko autor jest perfekcjonistą i dąży do jak największego realizmu, więc używa teraz mocy obliczeniowej kart graficznych ze strony do trenowania nowego modelu.

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama