Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Krzysztof Józef Zakrzewski zadebiutował w teatrze 4 marca 1968 roku - jeszcze jako student I roku na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie - rolą Żandarma w spektaklu "Wieczór Trzech Króli" Wiliama Szekspira. Ostatecznie przeniósł się na Wydział Aktorski łódzkiej Filmówki, którą ukończył w 1972 roku.

W latach 1972–1973 był aktorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, a od 1973 do 1975 roku Ziemi Opolskiej w Opolu. Następnie występował w teatrach warszawskich: Nowym (1975–1982), Ateneum (1982–1983), Komedia (1983–1990) oraz w latach 1990–1992 Północnym.
Na ekranie debiutował w serialu "Polskie drogi", dał się poznać widzom także w lubianych serialach "Dom", "07 zgłoś się", "Na dobre i na złe", "Na Wspólnej", "Klan" oraz "Ekstradycja". Po raz ostatni pojawił się na małym ekranie w 2013 roku w epizodycznej roli w "Prawie Agaty".

W filmie dokumentalnym Gothic II Dzieje Khorinis - Krzysztof Zakrzewski jeden z najlepszych polskich aktorów głosowych opowiadał o swej drodze z teatru i kina do podkładania głosu. "Wtedy najważniejszą rzeczą był dla nas teatr. Nikt z nas nie poszedłby grać gdziekolwiek, /.../ jeżeli musiałby zawalić teatr". Wspominał początki pracy w dubbingu w zupełnie innych, trudniejszych realiach technicznych. I mimo ogromnego dorobku mówił skromnie: "Do dzisiaj nie wiem, czym to się je".

Znany był głównie ze swoich niezliczonych ról w polskim dubbingu. Pracował m.in. dla studiów Dream Works, Disney, Master Film, Start International Polska, Pixar, Publishing. Brał udział w nagraniach do największych gier RPG (warto wspomnieć choćby znakomitą kreację krasnoludzkiego bankiera Vivaldi w grze "Wiedźmin 1"). W pracy cenił profesjonalne traktowanie dubbingu i perfekcję.
Jego głos mogliśmy słyszeć w takich produkcjach animowanych jak: "Scooby-Doo i Kiss: Straszenie na scenie", "Uwolnić Mikołaja!", "Nosorożec Otto", "Jak wytresować smoka", "Toy Story 3", "Renifer Niko ratuje Święta", "Gdzie jest Nemo", "Mustang z Dzikiej Doliny" i "Dawno temu w trawie". Dubbingował także filmy - m.in. "Złap mnie, jeśli potrafisz", "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra", "Jeździec znikąd", "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości", "Babe - świnka z klasą" i "Gwiezdne wojny: Część II - Atak klonów".
Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych wcieleń był Rubeus Hagrid, któremu udzielił głosu w grze "Harry Potter i więzień Azkabanu". Aktora można usłyszeć także w "Teletubisiach"; był głosem postaci Tinky-Winky w pierwszej wersji polskiej (realizacja Master Film oraz Start International Polska).

W ostatnich latach życia zmagał się z chorobą nowotworową. - Odszedł po długiej, heroicznej walce. Jeszcze niedawno wydawało się, że zwycięskiej. Niemal przed chwilą Koleżanki i Koledzy wybrali go do Zarządu nowo powstałej Sekcji Dubbingu ZASP. Świetnie wyglądał, wydawało się, że wraca do nas z nową energią, by włączyć się w społeczne działania, a zawodowo wcielić się w kolejne postaci w filmie i dubbingu właśnie. Był wyrazisty, świetnie śpiewał, miał charakterystyczny głos, więc nie dziwi, że w studiach nagraniowych spędził niezliczone godziny.
Dzisiaj trudno pogodzić się z myślą, że już się nie zobaczymy - ogłosił 18 czerwca 2021 na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich.

Wybitny aktor głosowy został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera Q KOL 5-2-15).

(źródło: filmpolski.pl, wirtualnemedia.pl, wikipedia.org, dubbingpedia.pl, studio-publishing.com.pl, onet.pl/film, polski-dubbing.fandom.com, radiozet.pl, youtube.com, ZASP, materiały własne)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. gry "Harry Potter i więzień Azkabanu" (jako Rubeus Hagrid)
  2. fragm. serialu "Dzieciaki z klasy 402" (jako Ojciec Vinniego)
  3. fragm. gry "Wiedźmin" (jako Golan Vivaldi)

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama