Wolny Michał
- urodzony 6 sierpnia 1993 roku. Aktor, lektor. Ukończył Wydział Aktorski AST we Wrocławiu (2017). Współpracuje m. in. z Teatrem Miejskim w Gliwicach. Głosowo udziela się w reklamie i dubbingu, czyta również audiobooki.
Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.
- urodzony 6 sierpnia 1993 roku. Aktor, lektor. Ukończył Wydział Aktorski AST we Wrocławiu (2017). Współpracuje m. in. z Teatrem Miejskim w Gliwicach. Głosowo udziela się w reklamie i dubbingu, czyta również audiobooki.
- Jestem aktorem niezależnym. Gram w teatrze, w filmach, w serialach, dubbinguję, pracuję jako lektor - przedstawia się Michał Wolny na swojej oficjalnej stronie.
W Teatrze Miejskim w Gliwicach od 2016 roku zagrał m.in. w spektaklach: „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina w reż. Krzysztofa Materny, „Tuwim dla dorosłych” na podstawie tekstów Juliana Tuwima w reż. Jerzego Jana Połońskiego, „Białoruś obrażona” Andreia Kureichika w reż. Jerzego Jana Połońskiego, „Nina i Paul” Thilo Refferta w reż. Roxany Miner.
Dlaczego został aktorem? - Bo to życie pełne przygód. Gdy się gra, adrenalina i intensywność istnienia są niezwykłe. [...] Gdzie indziej, niż w teatrze czy na planie, spotkam ludzi, którzy, zupełnie jak podczas dziecięcej zabawy umawiają się, że tworzą wyobrażoną rzeczywistość i pstryk – żyją w niej?
Wystąpił w serialach "Na sygnale", "Papiery na szczęście", "Wotum nieufności", "Komisarz Alex", "Przyjaciółki", "Dzielnica strachu" czy "48h. Zaginieni". Zagrał w filmach fabularnych "Rok 2044", "Raport Pileckiego", "Diana", "Kryptonim Polska", "Wygrać marzenia" i "Dziewczyny z Dubaju".
- W swojej pracy sięgam po różne techniki aktorskie. Począwszy od kanonicznej pracy K. Stanisławskiego, poprzez moc wyobraźni i nieantycypowania L. Strasberga, czuły kontakt S. Meisnera, zaproszenie do tworzenia podświadomości S. Adler, konkret D. Mameta, cielesność M. Czechowa, aż po technikę I. Chubbuk i jej inspirujące, zniuansowane aktorstwo, które wzmacnia widzów. Dużo tego? Spokojnie, koniec końców i tak trzeba się na coś zdecydować - wyjaśnia.
Udziela się w słuchowiskach i audioserialach realizowanych przez Audiotekę, czyta również audiobooki. W dubbingu użycza głosu do filmów, seriali i gier.
Jego pełen wigoru głos reklamuje wiele znanych marek (m.in. eobuwie.pl, Allegro, Nivea, mBank, McDonald's, DX2, MultiSport, Żabka, Łowicz). Współpracuje m.in. z internetowym bankiem głosów Mikrofonika.
- Chyba każdy chociaż raz marzył, żeby zostać aktorem. Mnie nie przeszło - podsumowuje. Czym zajmuje się poza aktorstwem i lektorstwem? - Fascynuję się krav magą, bachatą, piszę piosenki, sztuki teatralne, śpiewam. Uwielbiam robić rzeczy po raz pierwszy - wyznaje.
(źródło: materiały własne, michalwolny.pl, teatr.gliwice.pl, instagram.com, filmweb.pl, filmpolski.pl)
Brak komentarzy