Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Wojciech Masiak mówi w wywiadzie dla Fantastyka.pl: "Czytanie Wojtka rozpoczęło się od książki Dana Browna Zaginiony symbol. Było lato, chyba sierpień 2009 roku. Książka ukazała się na rynku, a na jednym z forów dotyczących audiobooków pojawiły się komentarze od osób niewidomych, że szkoda, że nie ma wersji audio. I wtedy przyszła myśl – zdawało się wówczas – głupia. Otóż stwierdziłem, że mam trochę wolnego czasu, mam mikrofon, więc ja to nagram. Posłuchałem, jak inne audiobooki są skonstruowane: jak się zaczynają, jakie są reguły… I tak poszło".
Jego pasja z czasem przerodziła się w profesjonalne zajęcie. Dodaje: "Zauważyłem, że ludzie zaczynają mówić: słucham Wojtka, bo wiem, że książka, którą wybrał jest fajna i nie będzie mi się nudziła”. 

Na swojej stronie lektor wyznaje: "Od zawsze lubiłem czytać. Moja przygoda z nagrywaniem zaczęła się /.../ dla znajomych, przyjaciół, dla samego siebie. Hobby zmieniło się w pasję. /.../ A teraz jestem tutaj. Nagrywam. Cieszę się każdą chwilą przed mikrofonem. Nagrywam dla tych duuuuuużych ale i tych mniejszych. Głównie audiobooki i opowiadania. Ale co stoi na przeszkodzie, żebym czytał film instruktażowy żelazka?"

Nagrywał opowiadania autorów z forum Fantastyka.pl, a w 2016 nawiązał stałą współpracę ze Storytel. Jak powiedział portalowi Polscylektorzy.pl: "Kiedyś jedna pani ze sklepu spożywczego, który odwiedzałem, mówiła często, że z takim głosem to powinienem księdzem zostać i z ambony przemawiać.
A już tak bardziej poważnie, to jestem amatorem książek. Dziesięć lat temu zacząłem nagrywać dla znajomych i przyjaciół, wśród których mam kilka osób niewidzących lub niedowidzących. Po kilku latach takiej działalności ktoś mnie zauważył i dał szansę. W 2016 roku nagrałem swojego pierwszego profesjonalnego audiobooka w studiu nagraniowym Storytel.pl i od tamtej pory do dnia dzisiejszego nagrałem ich ponad setkę dla wielu wydawnictw.
Książki to moja pasja. Moja radość i hobby. Zdarzają się zlecenia do reklam, gier i prezentacji, ale i tak potem znów wracam do swoich ukochanych książek.
Prowadzę też swój kanał na YT o systemie gier Warhammer 40.000, ponieważ po polsku nie ma za wiele informacji na ten temat. Współpracuję z kilkoma fanami i tłumaczami. Oni tłumaczą, ja czytam i nagrywam i tak dzielimy się tą wiedzą z innymi.
We wrześniu 2019 roku po kilku latach pracy na dwa etaty udało mi się w końcu "osiąść" przed mikrofonem i to jest moim obecnym zawodem i głównym etatem".

W 2021 roku w pierwszej edycji konkursu "BEST AUDIO Empik Go - dla tych, którzy lubią słuchać" otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy Audiobook Lektorski 2020 "Pozaświaty" za interpretację książki Roberta J. Szmidta "Zwycięstwo albo śmierć. Pola dawno zapomnianych bitew. Tom 4".

Na antenach rozgłośni Rock Radio oraz Złote Przeboje czytuje fragmenty książek promowanych przez wydawnictwa.

(źródło: materiały własne, czytawojtek.pl, storybox.pl, fantastyka.pl)

 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Wojciech Masiak - Zawsze fascynowały mnie opowieści

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. audiobook "Indygo" Michała Chmielewskiego (fragm.)
  2. demo nagrań komercyjnych
  3. fragm. audiobooka z cyklu Expeditionary Force (tom 6)

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama