Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Wojciech Masiak mówi w wywiadzie dla Fantastyka.pl: "Czytanie Wojtka rozpoczęło się od książki Dana Browna Zaginiony symbol. Było lato, chyba sierpień 2009 roku. Książka ukazała się na rynku, a na jednym z forów dotyczących audiobooków pojawiły się komentarze od osób niewidomych, że szkoda, że nie ma wersji audio. I wtedy przyszła myśl – zdawało się wówczas – głupia. Otóż stwierdziłem, że mam trochę wolnego czasu, mam mikrofon, więc ja to nagram. Posłuchałem, jak inne audiobooki są skonstruowane: jak się zaczynają, jakie są reguły… I tak poszło".
Jego pasja z czasem przerodziła się w profesjonalne zajęcie. Dodaje: "Zauważyłem, że ludzie zaczynają mówić: słucham Wojtka, bo wiem, że książka, którą wybrał jest fajna i nie będzie mi się nudziła”. 

Na swojej stronie lektor wyznaje: "Od zawsze lubiłem czytać. Moja przygoda z nagrywaniem zaczęła się /.../ dla znajomych, przyjaciół, dla samego siebie. Hobby zmieniło się w pasję. /.../ A teraz jestem tutaj. Nagrywam. Cieszę się każdą chwilą przed mikrofonem. Nagrywam dla tych duuuuuużych ale i tych mniejszych. Głównie audiobooki i opowiadania. Ale co stoi na przeszkodzie, żebym czytał film instruktażowy żelazka?"

Nagrywał opowiadania autorów z forum Fantastyka.pl, a w 2016 nawiązał stałą współpracę z Genius Creations oraz Storytel. Jak powiedział portalowi Polscylektorzy.pl: "Kiedyś jedna pani ze sklepu spożywczego, który odwiedzałem, mówiła często, że z takim głosem to powinienem księdzem zostać i z ambony przemawiać.
A już tak bardziej poważnie, to jestem amatorem książek. Dziesięć lat temu zacząłem nagrywać dla znajomych i przyjaciół, wśród których mam kilka osób niewidzących lub niedowidzących. Po kilku latach takiej działalności ktoś mnie zauważył i dał szansę. W 2016 roku nagrałem swojego pierwszego profesjonalnego audiobooka w studiu nagraniowym Storytel.pl i od tamtej pory do dnia dzisiejszego nagrałem ich ponad setkę dla wielu wydawnictw.
Książki to moja pasja. Moja radość i hobby. Zdarzają się zlecenia do reklam, gier i prezentacji, ale i tak potem znów wracam do swoich ukochanych książek.
Prowadzę też swój kanał na YT o systemie gier Warhammer 40.000, ponieważ po polsku nie ma za wiele informacji na ten temat. Współpracuję z kilkoma fanami i tłumaczami. Oni tłumaczą, ja czytam i nagrywam i tak dzielimy się tą wiedzą z innymi.
We wrześniu 2019 roku po kilku latach pracy na dwa etaty udało mi się w końcu "osiąść" przed mikrofonem i to jest moim obecnym zawodem i głównym etatem".

W 2021 roku w pierwszej edycji konkursu "BEST AUDIO Empik Go - dla tych, którzy lubią słuchać" otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy Audiobook Lektorski 2020 "Pozaświaty" za interpretację książki Roberta J. Szmidta "Zwycięstwo albo śmierć. Pola dawno zapomnianych bitew. Tom 4".

(źródło: materiały własne, czytawojtek.pl, storybox.pl, fantastyka.pl)

 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Wojciech Masiak - Zawsze fascynowały mnie opowieści

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. audiobook "Rubież. Szare płaszcze" Marcina A. Guzka (fragm.)
  2. audiobook "Indygo" Michała Chmielewskiego (fragm.)
  3. demo nagrań komercyjnych

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama