Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Eugeniusz Pach w 1955 wziął udział w konkursie na spikera telewizyjnego ogłoszonym przez TVP. Został wybrany z grupy 2000 kandydatów i był jednym z dwóch pierwszych lektorów Telewizji Polskiej. Pierwszy dyżur spikerski miał 3 grudnia 1955 roku - 4 dni po Janie Suzinie, z którym stworzył pierwszy polski duet spikerów telewizyjnych.

- Na egzaminie spikerskim (wtedy: speakerskim, dzisiaj: castingu) dostał do przeczytania kawałek z jakiegoś magazynu angielskiego. Czytał raczej coc-kneyem niż poshem, ale komisja ze strachu nie chciała, żeby tłumaczył. Ktoś tylko zgłosił wątpliwość, czy to siuur (sure) nie jest aby za miękkie u kandydata na spikera w polskiej telewizji. Gienio nie umiał się pozbyć wyspiarskiej wymowy także później, kiedy czytał rezultaty meczów ligi angielskiej (ówczesny totalizator przyjmował zakłady na tę ligę). Koleżeństwo przedrzeźniało Pacha, a parodyści z niego żyli - pisze Edward Mikołajczyk.

W 1960 razem z Bohdanem Tomaszewskim był sprawozdawcą TVP z igrzysk olimpijskich w Rzymie. Był współtwórcą szkoły reportażu Telewizji Polskiej oraz współautorem programów: „Turniej Miast”, "Panorama" i „Studio 2”. W latach 70 wspólnie z Mariuszem Walterem tworzył cykl „Spotkania po drodze”.

- Przez całe telewizyjne życie przymuszał telewizyjną technikę do nadążania za jego wyobrażeniami o telewizyjnym dziennikarstwie. Kiedy spotkali się z Marianem Marzyńskim i Mariuszem Walterem, ze wspólnego myślenia urodził się „Turniej Miast”, chyba pierwszy taki program, który w stu procentach wykorzystał całą moc technologiczną urządzeń - czytamy w artykule Jak urodził się reporter Eugeniusz Pach.

Rozstał się z mikrofonem w połowie lat 70, gdy pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego w "Studiu 2" Mariusza Waltera. Po zakończeniu pracy w Telewizji Polskiej pracował w firmie Sobiesława Zasady, z którym jeździł także w rajdach samochodowych.

Nie jest znana dokładna data jego śmierci; zmarł w lutym 2016 roku.

- W dorobku Eugeniusza Pacha jest kilkadziesiąt reportaży i filmów dokumentalnych, dziesiątki transmisji i sprawozdań, w tym wiele z rajdów, konkursów i wyścigów samochodowych, /.../ w których także uczestniczył jako kierowca. Kochał auta, wszystko wiedział o motoryzacji, świetnie jeździł, był pierwszym i najlepszym komentatorem Formuły 1 w telewizji - dodaje Edward Mikołajczyk.

(źródło: sztukafaktu.pl: Edward Mikołajczyk - Jak urodził się reporter Eugeniusz Pach, wikipedia.org, youtube.com, fakt.pl, gloswielkopolski.pl, tvp.pl)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. reportażu o Telewizji Polskiej "Przepraszamy za usterki", WFDiF 1966
  2. fragm. życzeń noworocznych TVP na 1966 rok (wspólnie z E.Wojtczak i J.Suzinem)

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Komentarze (1)

2021-10-19 Przemysław Strzałkowski

Ciekawe znalezisko internetowe: Eugeniusz Pach i Jan Suzin w czasach, gdy tworzyli duet spikerów telewizyjnych.

 

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama