Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Ireneusz Machnicki ukończył Studio Wokalno-Aktorskie imienia Danuty Baduszkowej-Korzeniowskiej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na deskach tego teatru, jeszcze na studiach, zadebiutował w spektaklu „Balet, balet, balet" w reżyserii i z librettem Jerzego Gruzy. W latach 90-92 związany jako aktor i śpiewak z Operą Bałtycką w Gdańsku, następnie - na tym samym stanowisku - z Teatrem imienia Wilama Horzycy w Toruniu. W 1994 ponowny angaż w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku, tym razem jako chórzysta.

W latach 90 pracował w kilku rozgłośniach radiowych. Dziennikarz w toruńskim Radio Gra, gdzie udzielał się także jako lektor oraz aktor w słuchowiskach radiowych. Prezenter sopockiego Radia Trefl oraz stołecznych Kolor, Jazz i Pin.

Na srebrnym ekranie pojawił się w filmach „Pianista” Romana Polańskiego, „E=mc2” Olafa Lubaszenki, „Superprodukcja” Juliusza Machulskiego, „Chopin. Pragnienie miłości” Jerzego Antczaka”, „Dzień świra” Marka Koterskiego. Nie stroni od gry w serialach telewizyjnych.

Mniej więcej od 2002 roku kariera zawodowa Ireneusza Machnickiego skupiła się na pracy lektorskiej. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Obecnie jeden z najczęściej słyszanych głosów w stacjach telewizyjnych. Współpracuje z TVP, TVN, FOX, FOX Comedy, BBC Brit i wieloma innymi. Bierze udział w produkcjach dubbingowych gier, filmów i seriali. W 2014 roku udanie zadebiutował jako reżyser dubbingu w finlandzkim filmie familijnym „Jill i Joy”. Praca ta została doceniona i nagrodzona kolejnymi zleceniami na reżyserię (m.in. „Jeździec bawołów”, „Wakacje z Wielką Stopą”, „Nasz biały wielbłąd”, „Archie–cyberpies”).

Młodszy brat aktora filmowego, teatralnego i dubbingowego oraz piosenkarza i kabareciarza Wojciecha Machnickiego.


(źródło: materiały własne)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. filmu "Terminator"
  2. fragm. audiobooka "Miliard białych płatków" Cz.Białczyńskiego
  3. fragm. serialu dokumentalnego "Dla siebie, dla świata"

Oceń lektora

1 (1 głos)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama