Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Beata Kozikowska (Beata Kozikowska-Siudy) w 1995 roku zadebiutowała w roli Iriny w "Trzech Siostrach" Antoniego Czechowa na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Występowała również na scenach warszawskich: w Teatrze Rozmaitości (1995), w Teatrze Polskim (1995) i w Teatrze Narodowym (1999). W 1993 - jeszcze jako studentka - zagrała epizod (Dziewczyna z aparatem) w filmie S. Spielberga "Lista Schindlera".

Na ekranie pojawia się w filmach fabularnych (m.in. "Szczęśliwy człowiek" - 2000, "Chopin. Pragnienie miłości" - 2002, "Pod powierzchnią" - 2006) oraz serialach (m.in. "BrzydUla" - 2008, "Pierwsza miłość" - 2009, "Apetyt na życie" - 2010, "M jak miłość" - 2010-2017, "Leśniczówka" - 2019, "Na dobre i na złe" - 2020). Sporadycznie udziela się w dubbingu (m.in. jako Mysiula w "Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń" - 2002).

Od ponad dwudziestu lat pracuje lektorsko, nagrywając w warszawskich studiach głównie audiobooki i reklamy (m.in. głos PZU, Palmolive, Colgate, Dyson, Ricola).
"Jako lektorka zostałam głosem nawigacji z iPhona. Reżyseruję też nagrania i uczę jak wypadać profesjonalnie i naturalnie przed mikrofonem oraz kamerą" - mówi o sobie.

Stworzyła warsztaty dla lektorów „Raz, dwa, raz... próba mikrofonu” w Studio Melange oraz udziela indywidualnych konsultacji "Feel Free To" osobom, które chcą pracować nad ekspresją osobistą (głos, artykulacja, spontaniczność i autentyczne wyrażanie się).
Prowadzi również zajęcia z pracy przed mikrofonem dla słuchaczy Studium Aktorskiego w Warszawskiej Szkole Filmowej.

W rozdziale napisanym do książki Aleksandry Więcki "Jak mówić o sobie dobrze" wyjaśnia: "Uczę jak odczuwać i przywoływać ten stan, w którym mamy największy dostęp do naszego głosu, a co za tym idzie - do pełni naszego potencjału.
Nazywam to KOTOWOŚCIĄ, bo to jest stan takiej kociej gotowości do działania, która to gotowość nie jest pełna napięcia, a wręcz przeciwnie."

Pracuje indywidualnie z osobami, które chcą zacząć pracę lektora oraz z lektorami, którzy chcą mieć więcej zleceń. Szkoli na potrzeby publikowania w sieci podcastów, medytacji, video i live’ów. Pomaga także tym, którzy z racji wykonywanego zawodu muszą dobrze mówić (prawnikom, trenerom, nauczycielom).

 - Interesuje mnie przede wszystkim komunikacja oraz edukacja poprzez sztukę /.../. Lubię kontakt z ludźmi. Lubię ludzi. Chcę być użyteczna. Jestem ambitna. Dobrze funkcjonuję na adrenalinie - wyznaje lektorka.

(źródło: filmpolski, wikipedia, facebook, linkedin, youtube, goldenline, materiały własne)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. spot "Ricola"
  2. fragm. audiobooka "Na skraju załamania" B.A.Paris
  3. spot "Dyson Personal Care"

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama