Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Renata Dobrowolska-Kryczek w latach 90 pojawiała się w filmach i spektaklach telewizyjnych ("Ekstradycja", "Słomkowy kapelusz", "Żegnaj, kochanie"), jednak nie kontynuowała kariery aktorskiej. "Teatrem nie zajęłam się trochę z przekonania, że to nie ma sensu, a trochę z przypadku. Byłam pierwszym rocznikiem, z którego absolwentami teatry w całej Polsce nie podpisywały już kontraktów o pracę. O angaż musieliśmy się starać sami, przede wszystkim jak najkorzystniej prezentując się w spektaklach dyplomowych. Przy okazji pracy z całym moim rokiem, pewnie pod wpływem presji, stresu i nowych emocji, zaczęły się zakulisowe rozgrywki i animozje. /.../ Wiedziałam już wtedy, że wolałabym tego uniknąć" - wyznała po latach w wywiadzie dla miesięcznika Pryzmat (październik 2014).  

Na przełomie lat 90 i 2000 była prezenterką magazynu "Nie przegap", emitowanego w Canal+. "W 1995 zaczęłam pracę w nowo powstałej telewizji Canal+. Bardzo mnie cieszył każdy dzień, który tam spędzałam. Młodzi, radośni ludzie, z którymi się zaprzyjaźniłam. Sporo doświadczonych osób z dziennikarskiej branży, od których się uczyłam. Świeże pomysły, miła atmosfera, zgrany zespół z Francuzami na czele, którym wydawało się, że znają się na telewizji jak nikt na świecie, a tak naprawdę najlepiej wychodziło im organizowanie weekendowych imprez. Kilka kolejnych lat w tej firmie, do roku 2012, to była naprawdę super-przygoda. Uczyłam się telewizji, prowadziłam różne imprezy (np. Festiwal Filmowy w Gdyni), konferencje prasowe, lecz jednocześnie traciłam kontakt z innymi aktorskimi sferami, choćby filmem czy dubbingiem. Znajdowałam jedynie czas na czytanie reklam" - opowiada lektorka.

Reklamy nagrywa od ponad 25 lat: "W grudniu 1994 roku przeczytałam swoją pierwszą radiową reklamę. Potem zaczęły się kolejne i tak jest do dziś. Słucham sugestii klientów oraz „kreatywnych” z agencji reklamowych, dokładam swoje możliwości i jest reklama. Nic specjalnego. Uwierz mi, że każdy aktor-lektor stara się dać z siebie wszystko, bo szczerze mówiąc, gra warta jest świeczki, czyli w tym wypadku pieniędzy, a każdy z nas wie, że nie ma ludzi niezastąpionych.
/.../ W pracy nad reklamą, gdy spotykam się przed mikrofonem z kolegami, to czasem świrujemy i „zabawiamy” towarzystwo w studio. Klient cieszy się z naszych wygłupów, a my też się dobrze bawimy. Doskonali są w tym Jarek Boberek i Arek Jakubik."

"Mniej wymierne korzyści, ale za to więcej satysfakcji mam z czytania filmów dokumentalnych i paradokumentalnych" - dodaje. Jej ciepły głos słychać w wielu filmach dokumentalnych emitowanych m.in. w Planete+ (np. "Barbra Streisand. Narodziny gwiazdy" - 2017, "Alain Delon jakiego nie znamy" - 2015, "Rita Hayworth - jak mężczyźni stworzyli boginię" - 2014).

Udziela się w dubbingu (m.in. "Niesamowity Spider-Man", "Niesamowity Spider-Man 2", "Artur ratuje Gwiazdkę", "Świąteczna gorączka", "Uwolnić orkę 2", "Powrót do przyszłości"). "Jeśli chodzi o dubbing, to owszem kilka prawdziwych rólek udało mi się jeszcze zagrać u starej daty reżyserów dubbingowych przed kilkunastu laty. Mam szczęście, że lubię swoją pracę. /.../ Teraz od czasu do czasu „po znajomości” koledzy reżyserzy zapraszają mnie do współpracy, ale są to raczej dubbingowe epizody niż role. Te zazwyczaj zyskuje się dzięki wygranemu castingowi. A ja castingów nie znoszę" - wyznaje.

Ostatnio czytuje także audiobooki (Jack Canfield, Lynne Twist "Pieniądze płyną z duszy. Odzyskaj swoje wewnętrzne bogactwo", Onepress 2020).

(źródło: dubbingpedia.pl, polski-dubbing.fandom.com, filmpolski.pl, storytel.com, fragmenty wywiadu "Biorę to, co daje mi los" w miesięczniku Pryzmat, materiały własne)

 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj nasz wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Renata Dobrowolska-Kryczek - Nie lubię wyścigu

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. zwiastun programu Kuchnia+ "365 obiadów Mariety Mareckiej"
  2. fragment "szeptanki"
  3. fragment magazynu Canal+ "Nie przegap" (jako prezenterka)

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama