Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: 17.06.1992 Pierwszy McDonald's w Polsce
Autor:  TVPolandAntena
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=0wnA6QxuGEw
Data publikacji: 12.07.2017

W materiale "Big Mac nadchodzi" z wydania nr 27 (1 lipca 1992) komentarz napisany przez Michała Ogórka (oczywiście ironicznie, jak na satyryka przystało) czytał Tomasz Knapik.

Choć na ulicy widać jeszcze policyjną Nysę, autobusy Ikarus i stare tramwaje, czasy zmieniły się już na tyle, że zmieniła się Polska Kronika Filmowa. Jest kręcona w kolorze i jej czołówka dumnie eksponuje logo Fujifilm.

Jednak zanim w powojennej Polsce można było zjeść amerykańskiego hamburgera, musiało się wiele wydarzyć. A PKF przez dziesięciolecia była tubą propagandy komunistycznych władz.

Obok zwrotów retorycznych należących do języka propagandy i stosunkowo łatwo rozpoznawalnych przez społeczeństwo, pojawiały się - zwłaszcza w latach 50, gdy lektorem Kroniki był Andrzej Łapicki - zupełnie kłamliwe informacje fałszujące rzeczywistość.

Na przykład w roku 1952, w komentarzu do materiału o wojnie w Korei, padło stwierdzenie: "Od dawna już amerykańscy obrońcy morderców z Katynia dorównali swym hitlerowskim nauczycielom" (PKF 14/52). Tymczasem zbrodnie Stalina dokonane na polskich oficerach były już w tym czasie znane, przynajmniej przez część społeczeństwa. Bywało więc, że oglądana przez masy Kronika rozpowszechniała nieprawdę. (Interia Historia, 27 grudnia 2016).

Dziś nie ma już w tym miejscu baru. Budynek Sezam, w którym funkcjonował pierwszy McDonald's, został zburzony. Za to wciąż słyszymy głos Tomasza Knapika!


Jeśli macie ochotę na więcej wspomnień, przeczytajcie nasz wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Tomasz Knapik - Do tego dochodzi się latami.

oprac. PolscyLektorzy.pl

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama