Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Andrzej Leszczyński od 2006 do 2015 roku był lektorem Polskiego Radia; równolegle od 2006 zaczął czytać dla Telewizji Polskiej. Z biegiem lat nawiązał współpracę lektorską z kolejnymi stacjami: TVN, Discovery Channel, nc+, Travel Channel (2007), Polsat (2008) oraz Viacom (2009).

Poza czytaniem szeptanek od 2007 roku współpracuje także z firmą SDI Media Polska, opracowującą polskie listy dialogowe dla stacji telewizyjnych i na rynek DVD.

Sporadycznie udziela się jako aktor głosowy (m.in. "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I" - jako Dziennikarz telewizyjny, "Opowieści na dobranoc" - jako Głos z radia samochodowego, "Niesamowity świat Gumballa", "Rise of the Tomb Raider").

Podczas przygody z Polskim Radiem znaczący był dla niego udział w Radiowej Akademii Umiejętności, a przełomem okazał się egzamin na Kartę Mikrofonową, podczas którego spotkał swojego Mistrza.
- Zaczynał jako reporter radiowej Jedynki, gdzie trafił na legendę polskiego dubbingu Andrzeja Matula. To dzięki niemu Andrzej Leszczyński rozpoczął karierę lektora. Dziś znany jest jako głos wielu filmów i animacji - wspomina portal Polskiego Radia (przy czym popełnia błąd, myląc dubbing z lektorstwem; Andrzej Matul jest lektorem filmowym).

Andrzej Leszczyński od listopada 2015 roku jest prezesem i redaktorem naczelnym kanału internetowego o strzelectwie GUN TV PL. Skąd się wziął pomysł? - Wszystko zaczęło się w 2015 roku po atakach terrorystycznych w Paryżu. Terroryści z użyciem, podkreślam – nielegalnej broni palnej zamordowali 150 osób. Kilka dni później w odpowiedzi na te wydarzenia Komisja Europejska postanowiła ograniczyć dostęp do broni samopowtarzalnej legalnie ją posiadającym obywatelom UE. Pomysł całkowicie absurdalny i oderwany od rzeczywistości. /.../
Zastanawiałem się co ja, zwykły obywatel mogę zrobić, żeby pokazać całkowity bezsens działania eurokratów. Przez myśl przeszło mi pisanie listów do posłów lub organizacja jakiejś pikiety. To jednak żmudny proces i bez cienia większych szans na zmianę chorej narracji. /.../ Stwierdziłem jednak, że w dobie mediów społecznościowych i powszechności serwisu YouTube można spróbować nagrać filmik do Internetu. /.../ Wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, jak to wszystko się dalej potoczy i że powstanie cała seria filmów na YouTube - wyjaśnia w wywiadzie udzielonym Michałowi Budzyńskiemu (GUNSLAB.pl, 7 czerwca 2021).

- Pamiętam swój pierwszy serial. Trafiłem fenomenalnie; serial brytyjski "My Family". /.../ Jaja nie do wytrzymania! Grało się jeszcze w większości przypadków na BETĘ, czyli na taśmę. /.../ Ona wprowadzała pewną dyscyplinę i lektor trochę mniej się mylił, o ile oczywiście tekst był dobry. Serial "My Family" mnie zachwycił - wyznał Jakubowi Rutce w programie "Na Ławeczce".

(źródło: linkedin.com, disney.fandom.com, filmweb.pl, polskieradio.pl, gunslab.pl, facebook.com, Na Ławeczce - Jakub Rutka Na Żywioł, materiały własne)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. filmu fabularnego "Co się zdarzyło w Las Vegas"
  2. intro serialu "Xena - Wojownicza Księżniczka"
  3. fragm. odcinka GUN TV PL

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama