Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Szymon Kuśmider zadebiutował 20 kwietnia 1991 roku na deskach krakowskiego Starego Teatru rolą w spektaklu "Ślub" Witolda Gombrowicza. W 1996 otrzymał stypendium artystyczne miasta Krakowa, a w 2001 nagrodę "Złota Maska" w plebiscycie na najpopularniejszego krakowskiego aktora. W latach 1991-2006 aktor  Starego Teatru w Krakowie. Współpracował także z innymi scenami, m.in. krakowskim Teatrem Stu. Zagrał w ponad 70 spektaklach teatralnych i Teatru Telewizji.

Występuje w serialach telewizyjnych i filmie, głównie w rolach epizodycznych (m.in. w filmach: "Śmierć jak kromka chleba" reż. K. Kutz - 1991, "Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza" reż. K. Kutz - 1993, "Bitwa Warszawska 1920" reż. J. Hoffman - 2010 oraz serialach: "Boża podszewka. Część druga" reż. I. Cywińska - 2005, "Kryminalni" reż. M. Nowakowska - 2007, "Trzeci oficer" reż. M. Dejczer - 2008, "Czas honoru" reż. M. Rosa - 2010).

Udzielał się jako lektor w programach Nat Geo Wild oraz dokumentach realizowanych przez TVP Kraków. Nagrywa audiobooki dla Audioteki, przy czym wiele z nich to tak zwane "superprodukcje".
Wybrane role w dubbingu - filmy: "Hobbit: Niezwykła podróż" jako Thorin II Dębowa Tarcza - 2012, "Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz" jako Jasper Sitwell - 2014, "Avengers: Wojna bez granic" jako Taneleer Tivan / Kolekcjoner - 2018, "Terminator: Mroczne przeznaczenie" jako Felipe Gandal - 2019, "Sonic: Szybki jak błyskawica" jako Komandor Walters - 2020). Gry komputerowe: m.in. "Wiedźmin: Dziki Gon" jako Avallac’h - 2015, "Call of Duty: WWII" jako Sierżant William Pierson - 2017, "Cyberpunk 2077" jako Imad - 2020.

W 2005 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii wiedeńskiej Max Reinhardt Seminar, a w następnym zakończył współpracę ze Starym Teatrem. Od 2012 roku występuje w stołecznym Teatrze Polskim.
- Myślę, że to są zbiegi okoliczności. Ale tak naprawdę to był moment, w którym odchodząc z Teatru Starego zacząłem współpracować z panią Krystyną Jandą, a równolegle lub chwilę później Andrzej Seweryn zaproponował mi pracę w Teatrze Polskim - powiedział w "Audycji okolicznościowej" radiowej Dwójki.
Obu panów połączył Stanisław Wyspiański. Andrzej Seweryn reżyserował "Wesele" w Radiu Kraków, a Szymon Kuśmider grał w tym przedstawieniu Jaśka. - Tak się polubiliśmy z całym teamem, że się udało. Myślę, że to było jedno z fantastycznych przedstawień, które w ogóle w życiu miałem szansę zagrać, ale które też otworzyło mi miejsce na takie stałe bycie w tym stołecznym teatrze - podkreślił aktor.

Od listopada 1994 roku współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Wybrane role w słuchowiskach: "Pieśń dziadowska" jako Paweł - 1994, "Dzień jastrzębia" jako Syn - 1998, "Rozmowa z człowiekiem, którym się gardzi" jako Ten drugi - 2015, "Garbus" jako Nieznajomy - 2018, "Dwie śmierci Simona Mathiasa" jako Franciszek - 2019, "Trzy rozprawy krótkie" jako Pleban - 2020).

W 2018 roku otrzymał nagrodę za drugoplanową rolę męską w słuchowisku "Dzień, w którym umarł Prokofief" na 18 Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie, a w 2021 Grand Prix 20 Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu za adaptację i reżyserię słuchowiska "Wyszedł z domu".

(źródło: polskieradio.pl, polski-dubbing.fandom.com, filmweb.pl, wikipedia.org, filmpolski.pl, scenastu.pl, encyklopediateatru.pl)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. słuchowiska "Nocna rozmowa z człowiekiem, którym się gardzi" (jako Ten drugi)
  2. fragm. gry "Warcraft III: Reforged" (jako Nekromanta)

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama