Kasprzak Karolina
- urodzona 26 sierpnia 1973 w Bydgoszczy. Lektorka, aktorka, kierowniczka planu koncertów telewizyjnych, autorka, terapeutka. Założycielka Fundacji Żywego Słowa – Skaczący Słoń. Pracę lektorską rozpoczęła w 1999 roku.
Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.
- urodzona 26 sierpnia 1973 w Bydgoszczy. Lektorka, aktorka, kierowniczka planu koncertów telewizyjnych, autorka, terapeutka. Założycielka Fundacji Żywego Słowa – Skaczący Słoń. Pracę lektorską rozpoczęła w 1999 roku.
Karolina Kasprzak w latach 1997/98 uczęszczała do Camerimage Film School – Studium Sztuki Filmowej i Technik Telewizyjnych w Toruniu, w 2001 obroniła egzamin dyplomowy ZASP (aktor dramatyczny). Od 2011 studiowała kulturoznawstwo na WSG w Bydgoszczy.
Od roku 2000 związana ze Stowarzyszeniem Teatralnym „Dialog” w Krakowie. Na scenie zobaczyć ją można było w czterech spektaklach pod kierunkiem Tomasz Piaseckiego i Edwarda Żentary. Od 2009 roku w Bydgoskim Teatrze Lalek Buratino wciela się w szeroką gamę postaci dla dzieci. Założycielka i członek zarządu Fundacji Żywego Słowa - Skaczący Słoń. Autorka bajki „Mądra Gąska” wydanej w formie mini słuchowiska dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pracuje nad debiutancką powieścią dla dorosłych.
Karierę lektorską rozpoczęła w 1999 roku, od przypadkowej rozmowy telefonicznej z pracownikiem bydgoskiego Radia Elita (dziś Złote Przeboje). Nagrania próbne wypadły na tyle dobrze, że jeszcze tego samego dnia jej głos zabrzmiał w trzech reklamach. Od tego czasu usłyszeć ją można głównie w spotach radiowych i telewizyjnych, przewodnikach oraz produkcjach dla dzieci. Od 2010 do 2014 roku była głosem oprawowym Radia Kolor, brała udział w ogólnopolskich kampaniach Xlasch, Holly Webb, Thermline, Niania.pl, 5-10-15. Jej głos prowadzi turystów w Skansenie Altranft, Ogrodzie Zoologicznym Gdańsk-Oliwa, Imagines Potestatis w Malborku, Muzeum Rolnictwa w Szreniawie oraz Zamku w Malborku. Współpracuje z bankiem głosów Mikrofonika.
Od września 2020 roku tworzy lektorską oprawę programu "Z klimatem i z pasją" (Polsat News). - Pokażemy ciekawe miejsca, ludzi pełnych pasji i produkty regionalne, a także piękne ogrody z dala od miejskiego zgiełku - zachęcają jego twórcy.
Zawód lektora jest jedną z jej wielu pasji. Jak twierdzi, ćwiczenia dykcyjne w rodzaju "Pocztmistrz z Tczewa" czy "Koszt poczt w Tczewie", to nadal wyzwania dla jej języka, ale "czytając dużo na głos, ze zrozumieniem, odnajdując w tekście jego logikę, wyłapując jego sens" da się wyćwiczyć wszystko. Jej lektorskim ideałem jest Krystyna Czubówna, choć sama najchętniej grałaby postacie z filmów dla dzieci. Mimo ogromnego apetytu na czytanie, mocno zastanawiałaby się nad uczestnictwem w projekcie politycznym i nagraniach nurtu disco polo.
Prywatnie miłośniczka muzyki klasycznej i literatury; jej ulubioną postacią literacką jest tytułowa bohaterka powieści Virginii Woolf "Pani Dalloway". Lubi taniec oraz narciarstwo.
Od 2023 roku prowadzi terapię w nurcie Gestalt dla młodzieży i dorosłych w gabinecie, on-line oraz w przyrodzie.
(źródło: Fundacja Żywego Słowa - Skaczący Słoń, materiały własne)
Brak komentarzy