Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: Najstarsze, największe, najdłuższe. Radiowe rekordy z okazji Światowego Dnia Radia
Autor: th / PolskieRadio.pl
Źródło: https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/3333799,Najstarsze-najwieksze...
Data publikacji: 13.02.2024

 

Najdłuższe cykliczne audycje

Najdłużej emitowanym programem radiowym na świecie jest "Grand Ole Opry", najbardziej popularna amerykańska audycja poświęcona wyłącznie muzyce country. Program nadawany jest w każdą sobotę w WSM Radio w Nashville w stanie Tennessee nieprzerwanie od 28 listopada 1925 roku.

Z kolei najdłużej emitowanym codziennym programem radiowym na świecie jest transmisja sygnału hejnału mariackiego z Krakowa. Melodia emitowana jest na falach radiowej Jedynki każdego dnia w południe od 16 kwietnia 1927 roku, z przerwą jedynie w czasie okupacji.

Najstarsze słuchowisko na świecie

Miano najstarszego, do dziś emitowanego słuchowiska radiowego dzierży brytyjska opera mydlana pt. "The Archers". Pierwsze odcinki rekordowego słuchowiska ukazały się już w 1950 roku na antenie BBC, a stała emisja serialu rozpoczęła się pierwszego dnia następnego roku.

[...] Najstarsze polskie słuchowisko

Tylko kilka lat młodsze od "The Archers" jest najstarsze polskie słuchowisko - "Matysiakowie". Pierwszy odcinek legendarnej radiowej opowieści został wyemitowany na antenie Programu I Polskiego Radia 15 grudnia 1956 roku.

Twórcy rodzinnej sagi Matysiaków korzystali z angielskich pierwowzorów, ale wprowadzili innowację w postaci "stojącego mikrofonu". Dzięki temu słuchacze mieli wrażenie, że stale podsłuchują bohaterów i wraz z nimi przebywają w mieszkaniu przy ul. Dobrej w Warszawie, gdzie rozgrywa się słuchowiska.

[...] Maszt w Konstantynowie - najwyższa konstrukcja na świecie

Miał 646 metrów wysokości. Przez 17 lat był najwyższą konstrukcją inżynieryjną na świecie. Mowa o maszcie radiowym w Konstantynowie położonym koło Gąbina, ok. 80 km od Warszawy.

Powstała w 1974 roku wieża była wyjątkowym dziełem techniki. Maszt pozwalał Programowi I Polskiego Radia dotrzeć nie tylko do wszystkich mieszkańców Polski, ale obejmował swym zasięgiem całą Europę oraz północną Afrykę. Przy odpowiednich warunkach radiowy sygnał można było odebrać w Azji czy Ameryce Północnej.

"Kariera" masztu w Konstantynowie nie trwała jednak długo. 8 sierpnia 1991 roku w czasie prac konserwatorskich doszło do zawalenia konstrukcji.

[...] Maszt w Gliwicach - najwyższa drewniana konstrukcja na świecie

Skoro o największych konstrukcjach mowa, wspomnieć trzeba o maszcie nadawczym, wchodzącym w skład radiostacji gliwickiej. Wieża uznawana jest za najwyższą istniejącą drewnianą konstrukcję na świecie. Budowla liczy 111 metrów, do jej budowy wykorzystano bardzo wytrzymały modrzew syberyjski.

Więcej ciekawostek znajdziecie w artykule na PolskieRadio.pl

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama