Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Janusz Szydłowski pracę przed mikrofonem zaczął w rozgłośni studenckiej. Od 1976 do 2007 roku spiker Polskiego Radia. - Z ulicy wszedłem do Polskiego Radia. Chciałem zapytać o pracę realizatora dźwięku - nie mając pojęcia, że już wówczas realizator powinien być po wyższej szkole muzycznej. Zapytałem... i zaproponowano mi pracę spikera, bo wtedy powstawał Program 4 (PR). Pomyślałem sobie, że łatwiej zmienić pozycję będąc wewnątrz fortecy. Ciągle liczyłem, że coś z tego wyjdzie, ale tak już zostało - wspomina. Jego pierwszymi słowami na antenie były "minęła siedemnasta", co - jak mówi - kosztowało wiele nerwów.

Od 1977 roku pracę spikera zaczął łączyć z pracą lektora filmowego. Podobno jego pierwszym przeczytanym filmem był "Sędzia Fayard, zwany Szeryfem". Od tego czasu podkładał głos pod setki, jeżeli nie tysiące list dialogowych. - Czasami młodsi koledzy po fachu pytają: "Co zrobić, by było lepiej?" - Przeczytać pierwszy tysiąc filmów i będzie lepiej.

W 2005 roku współpracował z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym „Kontakt” w Toruniu, imprezą organizowaną od 1991 roku, gdzie na żywo czytał dialogi zagranicznych grup teatralnych. Został za to nagrodzony Wielkiej Wagi Nagrodą (ufundowaną przez Związek Artystów Plastyków - Sztuka Użytkowa) za "dyskretną doskonałość".

Członek Stowarzyszenia Lektorów Rzeczypospolitej Polskiej oraz członek zarządu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Spikerów i Lektorów Polskiego Radia S.A.

Laureat nagrody "Złoty mikrofon 2019", przyznawanej za wybitny wkład pracy w rozwój Polskiego Radia. Kapituła uhonorowała Janusza Szydłowskiego „za jeden z najlepiej rozpoznawalnych głosów radiowych w kraju, mistrzostwo frazy, akcentu, rytmu i melodyki języka polskiego."

(źródło: materiały własne, wirtualnemedia)

 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj nasz wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Janusz Szydłowski - Zacząłem od czytania dla cenzury

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. serialu "Latający cyrk Monty Pythona"
  2. fragm. filmu "Upadek"
  3. fragm. filmu "Łowca androidow"

Oceń lektora

2 (2 głosy)
Vote up!
Vote down!

Komentarze (1)

2019-02-20 Magda M

Absolutny Mistrz. Są filmy, które może czytać wyłącznie pan Janusz. #OutofAfrica

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama