Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: Uroczyste otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim
Autor: Polskie Radio Jedynka
Źródło: https://www.polskieradio.pl/7/1579/Artykul/2826279,Uroczyste-otwarcie-Mu...
Data publikacji: 14.10.2021

Od 18 października "w muzeum będzie można nie tylko oglądać wystawy dokumentujące dorobek Teatru Polskiego Radia - w tym eksponaty związane z kultowymi słuchowiskami Matysiakowie i W Jezioranach - ale również wziąć udział w lekcjach muzealnych i warsztatach tworzenia słuchowisk radiowych" - czytamy w artykule.

- Uważamy, że prawie stuletnia historia Teatru Polskiego Radia nie powinna popaść w zapomnienie. Chcemy ją przybliżać najmłodszym Polakom i przypominać o niej również starszym słuchaczom, którzy wychowali się na "Matysiakach", "W Jezioranach", słuchowiskach dla dzieci i innych dziełach Teatru Polskiego Radia - powiedział portalowi Polskiego Radia Wojciech Ramus, Prezes Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni i jeden z inicjatorów powstania muzeum.

- Muzeum będzie miejscem żywym, w którym każdy będzie mógł poznać kulisy powstawania teatru radiowego, ale również nauczyć się np. techniki nagrywania i montażu spektakli i słuchowisk - dodaje Janusz Kukuła, Dyrektor i Główny Reżyser Teatru Polskiego Radia.

W muzeum można obejrzeć wystawy: "Matysiakowie" - w wystylizowanym na końcówkę lat 60 pokoju, który pomoże wczuć się w atmosferę lat największej popularności słuchowiska, gdy ilość słuchaczy sięgała 11 milionów; "W Jezioranach" - ekspozycja w formie sentymentalnej podróży w zaaranżowanej kuchni wiejskiej z lat 60.

Z kolei wystawa "Hulewicz-Kukuła" poświęcona została niemal stuletniej historii Teatru Polskiego Radia. Uruchomiona zostanie również ekspozycja "Sonus ex Machina" - jedyna w Polsce interaktywna prezentacja barokowych maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych: wiatru, deszczu, grzmotów, gradu itp.

W planach są już (od grudnia) kolejne wystawy stałe ("Złota setka polskich słuchowisk") i czasowe ("65 lat Matysiaków") - zdradza portal.

W gali otwarcia muzeum wezmą udział wybitni aktorzy teatru radiowego: Magdalena Zawadzka, Ewa Kania ("Matysiakowie"), Emilia Krakowska oraz Stanisław Brudny ("W Jezioranach"), Piotr Fronczewski i Krzysztof Wakuliński. Zaprezentują oni swoje ulubione wiersze, a Krzysztof Gosztyła przeczyta fragment "Pana Tadeusza".

Uroczystość poprowadzą Ewelina Bator i Andrzej Ferenc, a symbolicznego przecięcia wstęgi dokonają Magdalena Zawadzka i Piotr Fronczewski.

Po więcej szczegółów odsyłamy do całości artykułu na portalu PolskieRadio.pl

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama